SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kızılay, depremin neden olduğu yıkımı en aza indirmeye çalışıyor

Kızılay, depremin neden olduğu yıkımı en aza indirmeye çalışıyor
Bu haber 16 Kasım 2020 - 2:37 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.

Türk Kızılay, İzmir’de yıkıma sebep olan depremin ardından tüm imkânlarını afetzedelerin hizmetine sunarak aralıksız çalışmaya devam ediyor. Afet uzmanları, gönüllüleri ve şubeleriyle birlikte depremzedelere destek olan Kızılay, vatandaşlara ve bölgede çalışma yürüten ekiplere yardım malzemeleri, maske ve hijyen malzemeleri, sıcak yemek, barınma malzemeleri ve psikososyal destek sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kızılay Şube Temsilcisi Bilal Çelikten, afetin etkileri silinene kadar Kızılay’ın hizmetini sürdüreceğini belirterek şöyle konuştu;

“Türk Kızılay, depremin ilk gününden itibaren bölgede bulunan 6 ikram aracı ve 5 mobil mutfak/aşevi ile hem depremzedelere hem de vatandaşlara yardım ulaştırmak için yoğun çaba sarf eden ekiplere günde 3 öğün sıcak yemek imkânı sunuyor. Şu ana kadar 500 bini aşkın öğün sıcak yemeği depremzedelerin ve personellerin hizmetine sunan Türk Kızılay, 207 bin 495 adet paketli gıda, 162 bin 234 adet sıcak/soğuk içecek, 177 bin 839 adet su ve çeşitli atıştırmalıkları da depremzedelere ulaştırıyor. Kızılay, vatandaşlar evlerine girene ve afetin etkileri İzmir’den silinene kadar sıcak yemek ve ikramlık hizmetini sürdürecek.

COVID-19 Tehdidine Karşı Hijyen Desteği

Kızılay, afetzedelere yardım ulaştırırken diğer taraftan tüm dünyanın mücadele ettiği COVID-19 pandemi riskini de göz ardı etmiyor. Depremin meydana geldiği 30 Ekim Cuma gününden itibaren vatandaşlara 144 bin 460 adet maske ve 10 bin 482 adet dezenfektan, kolonya ve el sabunu dağıtan ekiplerimiz, ziyaret ettikleri ailelere hijyen malzemelerini ulaştırmaya devam ediyor. Kızılay, aynı zamanda ihtiyacı olanlara 8 bin 992 adet kişisel bakım ürünü dağıttı.

Psikososyal Destek Çalışmaları ile Depremin Yaraları Sarılıyor

Afetzedelerin içinde bulundukları durumdan en az hasarla kurtulabilmeleri için psikososyal destek hizmeti de başlatıldı. Şu ana kadar toplam bin 398 depremzedeye ulaşan Türk Kızılay, bölgede gece gündüz demeden hizmet veren Psikososyal Destek Uzmanları ile vatandaşların kaygı düzeylerinin düşürülmesini hedefleyerek afet alanında, çadır kentlerde ziyaretler gerçekleştiriyor ve görüşülen afetzedelere psikolojik ilk yardım uyguluyor.

Bölgedeki kan ihtiyacını karşılayarak olası kan ihtiyacına yönelik de yeterli kan stokunu hazır bekleten Türk Kızılay, yürüttüğü yardım faaliyetlerinin yanı sıra barınma konusunda da destek veriyor. Kızılay bölgeye ulaşan toplam 815 personel, 92 şube görevlisi ve 3 bin 684 gönüllüsüyle evlerine giremeyen vatandaşlar için çadır, battaniye, yatak ve ısıtıcı gibi barınma malzemeleri sağlayarak hizmetine devam ediyor. Kızılay, depremin izleri silinene kadar bölgede faaliyetlerine devam edecek.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA