SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kızların sayısı erkekleri geçti

Kızların sayısı erkekleri geçti
Bu haber 13 Ocak 2019 - 23:56 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.
  • 850 öğrencili Çermik Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin mevcudu erkek öğrencileri geçti

 

Okullaşma ve okuma-yazma oranında Diyarbakır’da ilk sıralarda yer alan ilçemiz, kızların okullaşma oranında da Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Son örnek ise Çermik Anadolu Lisesi’nde görüldü. 850 öğrencisi bulunan Çermik Anadolu Lisesi’nin 500’ü kız öğrencilerden oluşuyor.

Bu oranın kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten Çermik Anadolu Lisesi Müdür Vekili Zülfükar Akmeşe, kız öğrencilerin mutlaka okuması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu;

“Kızlarımızın sayısının fazla olması ilçemizde onların okuma isteğinin ne kadar çok olduğunu gözler önüne seriyor. Aynı zamanda kızlarımızın okuma azmi de kendilerinden sonra gelen kız çocuklarımıza da olumlu örnek oluyor. Şu anda okulumuzda 850 öğrencimiz mevcut ve bunların 500’ü kız öğrencilerimizden oluşuyor. Yani okulumuzun toplam mevcudunun yüzde 58’ini kız öğrenciler oluştururken, kız öğrencilerimizin erkek öğrencilerimize oranı ise yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu konuda Kaymakamlarımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz de büyük gayret gösteriyor.”

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Hikmet Pınar da okumak için kapılarına gelen herkese destek verdiklerini belirterek, şunları söyledi;

“Eğitime çok çok önem veren bir Kaymakamımız var. İlçemiz bu konuda oldukça şanslı. Kaymakamımız mevcut durumları zorlayarak tüm çocuklarımızın okula kazandırılmasını istiyor. Zaten Çermik genelinde de kızlarımızın okullaşma oranı erkeklerimizin üzerinde bulunuyor.

Çocuklarımızın eğitime kazandırılması için eğitime gönül vermiş öğretmenlerimiz aileleri, tek tek evleri ziyaret ediyor.Onlarla muhabbet ederek ikna ediyorlar. Öğrencilere öğlen sıcak yemek veriyoruz. Uzak köylerden gelen çocukların kışın sorun yaşamaması için pansiyonlarda misafir ediyoruz. Böyle olunca kız öğrenci sayısında adeta bir patlama yaşandı. Veliler köy kahvehanelerinde artık kız çocuklarının hangi okulda okuduğunu, sınavlarda aldıkları başarıları ve gelecekte nereyi kazanmayı istediklerini anlatıyor.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA