SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Kök Hücre tedavisi ile insan ömrü 200 yıla çıkabilir”

“Kök Hücre tedavisi ile insan ömrü 200 yıla çıkabilir”
Bu haber 19 Mart 2018 - 0:07 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

D.Ü. Hastaneleri Kök Hücre tedavisinde referans hastane oldu

 

Ağrı Uzmanı Doç Dr. Haktan Karaman başkanlığında yürütülen Kök Hücre tedavisi birçok nedenden dolayı kronik ağrı çeken hastalara umut olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanından hastalar Kök hücre tedavisi için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerini tercih ediyor. Son olarak Trakya, Ege ve Marmara Bölgesinde hastalar Kök hücre tedavisi için D.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesine geldi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Ağrı Uzmanı Doç Dr. Haktan Karaman başkanlığında yürütülen Kök Hücre tedavisi birçok nedenden dolayı kronik ağrı çeken hastalara umut olmaya devam ediyor.

İzmir’den S. S. (58), Edirne’den M.G. (70) ve Bursa’dan H.K. (45) diz kireçlenmesi ve menüsküs yırtıkları şikayeti ile kök hücre tedavisi için Dicle Üniversitesini Tıp Fakültesi Hastanesine gelerek Ağrı Uzmanı Doç. Dr. Haktan Karaman ve ekibi tarafından kök hücre tedavisi yapıldı.

Doç. Dr. Haktan Karaman şöyle konuştu;  “ Edirne, İzmir ve Bursa’dan gelen ve ağrı çeken üç hastamıza Kök Hücre tedavisi uygulayacağız. Kök Hücre tedavisi insan vücudunda akla gelebilecek her türlü ağrıya uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Kök Hücre tedavisi henüz emekleme dönemindedir. İleriki dönemlerde kök hücre tedavisi ile insan ömrünün 200 yıl uzayabileceği düşünülmektedir” dedi.

“Bir gün Diyarbakır’da tedavi olacağım aklımdan geçmezdi“

Hastalardan M.G. yıllardan beri diz ağrısı çektiğini belirterek; “Bir gün Diyarbakır’a tedavi için geleceğim aklımın ucundan bile geçmedi. Diz ağrısı çekiyordum. Birçok hastanede tedavi oldum. Çare bulamadım. Haktan hocanın uygulamalarını haberlerden öğrendi. Kendisi ile irtibata geçtim. Bana gel dediler. Bende geldim.”

Kök Hücre Tedavisi Nedir;

Dr. Karaman Kök Hücre tedavisini şöyle anlattı; “Kök hücreler kendini yenileme olanağına sahip vücudumuzdaki tüm doku ve organların ana hücreleridir. Vücudun bir bölgesinde doku hasarı meydana geldiğinde bu hücreler harekete geçer ve hem bu hasarlı dokuyu tamir ederler hem de iyileşme için ihtiyaç duyulan kemik, eklem kıkırdağı, kas ve yağ gibi diğer dokulara dönüşebilirler.”

Kök Hücrelerin vücudumuzun birçok yerinde bulunduğunu ifade eden Karaman; “Ancak kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur. Buradaki kök hücreler sayıca fazla olduğu gibi her türlü dokuya farklılaşma yeteneği de çok güçlüdür. Cilt altı yağ dokusundan alınan 80-100 ml’lik yağ dokusundan ortalama 3 ile 10 milyon kök hücre elde edilebilir. Cilt altı yağ dokusundan alınan yağların özel işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya SVF – Stromal Vasküler Fraksiyon adı verilir. KÖK HÜCRE SVF Tedavisi en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısı transferidir. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile yenileyici ve onarıcı hücreler içerir” şeklinde açıkladı.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılıyor

Kök hücre tedavisi hasarlı bölgeye kişinin kendi Kök Hücre SVF sıvısının enjekte edilmesiyle yapıldığını belirten Doç. Dr. Haktan Karaman; “ Ameliyat gerektirmeyen, steril operasyon odası şartlarında lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve oldukça kısa süren bir işlemdir. Kişiden alınan yağ dokusu hiç bekletilmeden hasta başında bir tıbbi cihaz kitiyle özel işlemlere tabi tutularak kök hücreler ayrıştırılır. Bu şekilde hazır hale getirilen milyonlarca canlı, aktive edilmiş kök hücre içeren SVF sıvısı enjeksiyon yöntemiyle hastaya zerk edilir. Bu işlem sonrasında vücudun tedaviyi reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü kullanılan yağ dokusu kişinin kendi dokusudur. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon, aşırı duyarlılık reaksiyonu, doku reddi gibi durumlar gelişmez. İşlem sonrası hastalar evlerine gidip olağan yaşantısına devam ederler” dedi.

Tıpta uygulama alanları

Dr. Haktan Karaman Kök Hücre tedavisinin tıpta uygulama alanlarını da şöyle açıkladı; “Diz Kireçlenmesi ( Diz Artrozu), Kalça Kireçlenmesi ( Kalça Artrozu ), Ayak Bileği Kireçlenmesi, Menüsküs, Ağrısı geçmeyen diz operasyonları (menüsküs, ön çapraz bağ yırtıkları), spor sakatlıkları, kalçada oluşan Avasküler Nekroz (Femur başı harabiyeti ), donuk omuz , sinir hasarları, omurga diski yıpranma ve yırtıklarında, kas ve tendon rahatsızlıkları, kapanmayan yaralar (diyabetik ayak gibi), estetik alanında cilt gençleştirilmesi, kellik, kısmi saç dökülmesi,  diş hastalıkları vb.” uygulanmakta olduğu söyledi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa