SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Korona çocuklarda da görülüyor

Korona çocuklarda da görülüyor
Bu haber 24 Ocak 2021 - 23:41 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.
  • Özellikle C ve D vitamini almaları çok önemlidir

 

Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Akın Çakmak korona virüsün çocuklarda da görüldüğünü söyledi. Uzman Doktor Çakmak, bu dönemde özellikle C ve D vitaminin çocuklar için çok önemli olduğunu vurguladı.

Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Akın Çakmak, korona virüsün çocuklarda büyüklere göre daha az olmakla birlikte görüldüğünü, bu nedenle belirtilen kurallara mutlaka uyulması gerektiğini söyledi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Çakmak, 0-6 yaş gurubunun hastalığı daha hafif atlattığını, 6 yaş üzeri çocuklarda hastalık belirtilerinin daha fazla görüldüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Halk arasında çocuklardan bulaşmaz diye bir algı var fakat bu doğru değil. Çocuklarımız da taşıyıcı olabiliyorlar. Biz uzmanlar da çocukların daha fazla korunmasını istiyoruz. Çünkü çocukların tüm vücut sistemlerini düzenleyen halk diliyle söylemek gerekirse vücut mekanizması bu hastalıkla birlikte çökebilir. Bu da istenmeyen sonuçların doğmasına neden olur.”

Kurallara uyalım

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Akın Çakmak, Sağlık Bakanlığı tarafından konulan kurallara uyulması gerektiğini, çocukların sağlığı için bunun çok önemli olduğunu söyledi. Uzman Dr. Çakmak; “Sosyal mesafe, temizlik ve maske kuralına mutlaka uyalım. Tıpkı gripte olduğu gibi korona virüste de çocukta iştahsızlık, kusma ve ishal gibi durumlar görülüyor. Bu nedenle tıpkı gripte olduğu gibi evi bol bol havalandıralım, hasta olanlarla teması engelleyelim ve ellerimizi sürekli yıkayalım. Çocuklara henüz aşı yapılmayacağı için önlemlere sıkı sıkıya bağlı kalarak çocuklarımızı koruyalım” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA