SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Korona virüs için arayan doktorları şikâyet etti

Korona virüs için arayan doktorları şikâyet etti
Bu haber 23 Mart 2020 - 0:02 'de eklendi ve 780 kez görüntülendi.

-Savcılığa şikayette bulunan şahıs hakkında tutanak düzenlendi

-Savcılık, TCK 195’inci maddeye göre dava açtı

 

İlçemizde Bosna-Hersek’ten gelen bir kişi, kendisini her gün arayarak, sağlık durumunu soran doktordan “kendisini rahatsız ettiklerini” öne sürerek şikâyetçi oldu. Savcılık, kişi hakkında TCK’nın 195’nci maddesine göre dava açtı.

Çukur Mahallesi’nde oturan ve çalıştığı Bosna-Hersek’ten ilçeye gelen Yılmaz Ç., Sağlık Bakanlığı görevlilerinin kendisine 14 gün karantina altına alınması için tebligat yaptığını bildirdi. Polis Karakoluna giderek “Kimsenin kendisini” karantina alamayacağını, böyle bir uygulamayı kabul etmediğini söylediği, bunun üzerine de görevlilerin Yılmaz Ç.’ye, bunun bütün dünyada rutin bir uygulama olduğunu, corona-19 virüsünün tespit edildiği ülkelerden gelenlerin 14 gün süreyle kendisini izole etmesinin anlatıldığı bildirildi.

Yılmaz Ç.’nin, “beni kimse evde durmaya zorlayamaz. Bu konuda kararı Kaymakam veriyorsa Kaymakam’dan, Savcı veriyorsa Savcı’dan, Hâkim veriyorsa hâkimden şikayetçiyim. Sizde benim ifademi almak zorundasınız” dediği ve taşkınlık çıkardığı, bunun üzerine Çınar’ın karakoldan uzaklaştırıldığı öğrenildi.

İlçe Kaymakamı Nazlı Demir, yeni tip korona virüsü kapsamında ilçe genelinde yoğun önlemler aldıklarını, vatandaşın da bu kurallara riayet etmesi için mesai farkı gözetmeksizin çalıştıklarını söyledi.

Kaymakam Demir; “Bizler nasıl üstümüze düşen görevi yapıyorsak, vatandaşın da Sağlık Bakanlığımızın verdiği talimatlara uyması lazım. Bu vatandaşın yaptığı resmen sorumsuzluktur. Bu aynı zamanda kul hakkına girer. Bir kimsenin başka bir kimsenin sağlığını tehlikeye atma hakkı yoktur” dedi.

İlçe Sağlık Müdürü Doktor Fırat Türken de “her gün müdürlük olarak vatandaşlarımızı kontrol ediyoruz. Vatandaşın da kurallara uygun davranması için gerekli uyarılarda bulunuyoruz. Bu vatandaşı aradığımızda kendisini rahatsız ettiğimizi ve bir daha aramamız gerektiğini söyledi. Bazen 30-40 defa hemşire arkadaşlarımızı aradığı oldu. Sadece onu değil, tüm vatandaşlarımızı korumak için çalışıyoruz. Virüs tedbirden güçlü değildir. Biz tedbirlerimizi arttırdıkça virüsün yayılma ihtimali azalacaktır” şeklinde konuştu.

Tebligat yapıldı

Bosna-Hersek’e 19.02.2020 tarihinde gittiği 10.03.2020 tarihinde dönmesi üzerine, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’nca tebligat düzenlendi. Elden Yılmaz Ç.’ye, yeni korona virüs kapsamında yurda giriş tarihinden itibaren 14 gün boyunca uyması gereken kurallar (Evden çıkmaması, eve misafir kabul etmemesi, ev halkıyla temastan kaçınması, herhangi bir şikâyet durumunda Alo 184’ü araması, sağlık kuruluşuna gidecekse maske ile gitmesi) uyması, uymaması takdirde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi mucibince cezalandırılır hükmü ve 5237 sayılı TCK’nın 195. Maddesinde yer alan “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıktan ölmüş birinin bulunduğu yerin karantina alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükümleri kapsamında hakkında Cumhuriyet Savcılığınca suç duyurusunda bulunulacağı hususunda yüzüne okunarak tebliğ edildi.

Bu arada Yılmaz Ç.’nin ilçeden ayrılarak İstanbul’a gittiği iddia edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa