SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Koyunların üretimi artacak

Koyunların üretimi artacak
Bu haber 08 Ocak 2018 - 0:40 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

-Karakaş Koyununun halk eliyle ıslahı projesi hayata geçiyor

 

Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi Kapsamında ilçemizde Karakaş Koyunlarının ıslahı projesi uygulanacak. Proje, Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliği tarafından yürütülecek.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, “Diyarbakır İlinde yürütülmekte olan Karakaş-3 Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesinde çalıştırılmak üzere teknik eleman alınacaktır. Projenin yürütüldüğü bölge Çermik ilçesine bağlı köyler olup Proje Teknik Elemanı Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği bünyesinde çalışacaktır.”

Söz konusu ırka ait özellikler ile üretimin artacağı ve hayvancılığın gelmesine büyük katkı sağlayacağı hedefleniyor.

-Irka özgü ayırıcı özellikler:

Her türlü iklim koşuluna adaptasyon yeteneği yüksektir. Sevk ve idaresi kolay bir ırktır. Sürü ve analık içgüdüsü yüksektir. Uzun mesafe yürüyüşlerine dayanıklıdır. Dudak yapısının ince olmasından dolayı fakir meralardan oldukça iyi yararlanır. Proje sürülerinde kuzular 90. günde ortalama 17.30 kg canlı ağırlığa ulaşmakta, 37.06 kg olan bireylere de rastlanmaktadır.

-Yetiştirme koşulları:

Barınak istekleri bakımından basit ve düşük maliyetli, yöresel malzemeler kullanılan ağıllarda barındırılırlar. Aile, köy veya şahıs sürülerinde 50-500 başlık gruplar halinde yetiştirilirler.

Projede ilk etapta ırk özelliğini taşıyan hayvanlar anaç olarak belirlenecek daha sonra bunlardan doğan kuzuların verim kayıtları tutulacak. Uygun damızlıklar belirlendikten sonra bir sonraki yılda erginliğe erdiği zaman damızlık olarak kullanılarak, hayvan üretiminin artışı sağlanacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA