SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

KUDUZ HASTALIĞI

KUDUZ HASTALIĞI
Bu haber 11 Şubat 2019 - 0:04 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN Yazıyor…

 

Kuduz hayvanlardan insanlara bulaşan ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, eşek gibi evcil hayvanlar ve kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, sansar, kokarca, gelincik gibi yabani hayvanlar kuduza yakalanabilir.

İlçemizde yılda 1-2 defa kuduz vakası görüyoruz.Bunlar genelde komşu ilçelerden gelen başıboş köpek, kedi gibi hayvanlardan kaynaklanıyor.

Kuduza yakalanmış hayvanın huyunda veya hareketlerinde değişimler gözlenir. Hayvan normalde çıkardığı seslerden daha değişik sesler çıkarmaya başlayabilir. Korkaklık, sinirlilik veya saldırganlık görülebilir. Hayvanda şiddetli ısırma isteği bulunabilir. Vücudunda felçler olabilir. Salyasının artması ve salya akması olabilir.

Bu belirtileri gösteren hayvanlardan kesinlikle uzak durmalı ve hemen İlçe Tarım Müdürlüğü’ne haber vermeliyiz.

Kesinlikle kuduz şüphesi olan hayvana yaklaşmamalı ayrıca hayvanın salyasının değdiği yerlere de temas etmemeliyiz. Bu nokta çok önemli. Kuduz şüphesi olan kendi hayvanımızsa eğer onu diğer hayvanlarımızdan uzak tuttuğumuz gibi salyasıyla temas etmemeli yemini verdiğimiz kabına dahi çıplak elle dokunmamalıyız.

Yukarıda saydığımız hayvanlardan biri kuduz ise; bizi ısırması, tırmalaması ya da salyasının sıyrık veya çatlak derimize, gözümüze, ağzımıza veya burnumuza temas etmesi ile kuduz bulaşabilir. Tarım Müdürlüğü’nün tahlilleri sonucu kuduz olduğu anlaşılmış bir hayvanla temas etmişsek hiç vakit kaybetmeden mutlaka kuduz aşısı yaptırmaya başlamamız gerek.

Tekrar dikkat çekeyim.Hayvanla temas sadece bizi ısırması tırmalaması demek değildir.Kuduz, hayvanın salyasıyla da bulaşır. Kuduz olan bir hayvanın salyasıyla herhangi bir şekilde temasımız olduysa, salyasının değdiği yere değdiysek dahi kesinlikle kuduz aşısı yaptırmamız gerekir. Dediğim gibi kuduz insana bulaştığında ölümle sonuçlanan bir hastalıktır ve ihmale gelemez.

Kuduz aşısı İlçe Sağlık Müdürlüğü ve aile hekimlerinin koordinasyonunda yaptırılır ve 5 dozdur. Mutlaka 5 dozu da yaptırmak gerekir. 2 tanesini yaptırdım diğerlerine gerek yok gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm dozlarını zamanında yaptırmak gerekir. Bu konuda aile hekimiyle iletişim halinde olunmalı ve aşıları yaptırmak için istekli olmalıyız. Ayrıca sadece kendi sağlığımız değil çevremizdeki insanlar için de risk teşkil ettiğimizi bilmeliyiz.

Tedbir olarak şunu da eklemek istiyorum. Sokakta başıboş gezen sokak köpeği dediğimiz hayvanlar tarafından veya kediler tarafından ısırılır ya da tırmalanırsak eğer yine sağlık kuruluşuna başvurup kuduz aşılarımızı yaptırmaya başlamalıyız. Sokak hayvanının kuduz olup olmadığı tespit edilmeyebilir. Hayvan bizi tırmalayıp kaçar. Onu bulamayız ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün de hayvanı yakalayıp tahlil yaptırma şansı olmaz. Böyle durumlarda da her ihtimale karşı kuduz aşılarımızı yaptırmalıyız. Dediğim gibi kuduz ölümle sonuçlanır ve şakaya gelecek, ihmal edilecek hiçbir yanı yoktur.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA