SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kültür Bakanlığınca tescillenen ürünler sergilenecek

Kültür Bakanlığınca tescillenen ürünler sergilenecek
Bu haber 26 Temmuz 2020 - 23:53 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın tarihini ve kültürünü ön plana çıkaracak çalışmalara devam ediyor. 1888 yılında inşa edilen Cemil Paşa Konağı Kent Müzesini ziyaret eden Vali Karaloğlu, kentin tarihi, yaşam tarzı, mimarisi ve el sanatları gibi zenginliklerini yansıtan çok sayıda eseri barındıran konağın Diyarbakır tarihinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek konağın eksiklerinin giderilmesini istedi. Vali Karaloğlu, Kültür Bakanlığı tarafından tescillenen eserlerin sergiye açılmasını istedi.

Vali Karaloğlu, 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile Diyarbakır’ın tarihine ışık tutan konakta, henüz sergilenmeyen ürünlerin de sergiye açılmasının önemine vurgu yaptı.

Yapılan restorasyon çalışması sonucu Kent Müzesine dönüştürülen konakla ilgili eser toplama ekibi oluşturularak el yazması eserlerin gün yüzüne çıkarılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Vali Karaloğlu, Diyarbakır’a özgü motiflerin yer aldığı kalıpları kumaşlar üzerinde kullanarak tekstil alanında da öze dönmeyi ve bu yönde kurslar düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Öte yandan, Vali Karaloğlu, kent müzesiyle ilgili olarak, Diyarbakır’ın ilk moda tasarımcısı ve aynı zamanda Cemil Paşanın da torunu olan Şermin Cemiloğlu’nun tasarımlarının baskılarının yenilenerek yayınlanması önerisinde bulundu.

Şehirler için böyle tarihi yerlerin tanıtımının önem arz ettiğinin de altını çizen Vali Karaloğlu, ayrıca konak içerisinde, geçmişten günümüze kadar varlığını devam ettirmiş mesleklerin geleceğe aktarılmasına yönelik kursların düzenlenebileceğini belirtti.

Ziyaretinin ardından mahalle sakinleri ile bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi, çocuklarla ilgilendi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA