SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kültürümüz yaşatılıyor

Kültürümüz yaşatılıyor
Bu haber 17 Mayıs 2021 - 0:33 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

İlçemizde Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş kilim motifleri, kurulan atölyelerle yeniden gün yüzüne çıkartılarak yaşatılıyor.

Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren halı dokuma merkezinde Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş kilim motifleri, kurulan atölyelerle yeniden gün yüzüne çıkartılarak yaşatılıyor.

Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan halı ve kilim dokuma kurslarında, usta öğreticiler tarafından kursiyerlere verilen eğitimlerle kaybolmaya yüz tutmuş yöreye özgü motiflerinin kilimlere işlenerek gelecek kuşaklara aktarılması sağlanıyor.

Açılan kurslarda, özellikle geçmişte yapılan halı ve kilimlerde kullanılan yöresel motiflerin kilimlere işlenerek geçmişte yapılan geleneksel çalışmalar canlı tutuluyor.

Usta öğreticiler tarafından verilen eğitimlerle kursa katılan kadın kursiyerler hünerli elleriyle işledikleri kilimlerde hayal gücünü kullanıyor.

Kaybolmaya yüz tutmuş olan kilim dokuma geleneğini yaşattıklarını ifade eden öğrenciler; “Kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş eski motifli kilimleri yeniden yaşatmaya çalışıyoruz. Öncelikle bir kilimin evreleri var. Yapay yün kullanıyoruz. Kök boya ile renklendirdikten sonra desen seçimi yapıyoruz.  Bazen bu seçilen desenler buradaki arkadaşlarımızın hayalleri olur ve onu kilime dokur. Bir kilimi yaklaşık 3 ay gibi bir zamanda bitiriyoruz. Tabi bu kilimin boyuna göre değişiyor” dediler.

Öğrenciler, kendilerine bu imkanı sunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Topkaya’ya ve diğer yöneticilere teşekkür etti.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Topkaya, geleneksel el sanatının unutulmaması için çalıştıklarını söyleyerek “Eskiden babaanne ve annelerimizin dokuduğu kilimleri biz tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Burada hem el sanatı meslek öğretiyoruz hem de eski el sanatları unutulmasın diye çabalıyoruz. Bunlar eskilerden kalan emeğimiz göz nurumuz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA