SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kuru dutta rekor düşüş

Kuru dutta rekor düşüş
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 0:18 'de eklendi ve 174 kez görüntülendi.

-Geçen yıl 300 ton gönderilen kuru dut bu yıl 40 tona indi

 

İlçemizden her yıl binlerce kilo çerezlik ve pekmez için yurdun dört bir yanında gönderilen kuru dut, rekoltenin yüzde 70’e varan oranda düşmesi nedeniyle gönderilemiyor. Dut satıcıları, bu yıl ancak çevre illerdeki fabrikalara gönderebildiklerini söyledi. Kuru dutun kilosu 7-8 liradan satılıyor.

-Şiddetli yağış

Dut ihracatçısı Serdar Yeşilkaya, başta Malatya, Elazığ olmak üzere yurdun dört bir yanındaki anlaşmalı oldukları fabrika ve toptancılara her yıl binlerce kilo kuru dut gönderdiklerini, bu yıl havaların çok yağışlı geçmesi nedeniyle yeteri kadar dut elde edilemediğini söyledi.

Malatya ve Elazığ’a şimdiye kadar 20 ton kuru dut gönderdiklerini, 30 ton daha göndereceklerini bildiren ihracatçı Yeşilkaya, gazetemize şöyle konuştu;

-Rekor düşüş

“Bu gönderdiğimiz çerezlik dut. Fabrikalarda işlendikten sonra paketlenip büyük mağazalarda satışa sunulmaktadır. Pekmez olarak yapılacak ancak 40 ton gönderebildik. Geçen yıllarda 300 ton civarında gönderiyorduk. Bu yıl rekoltede yaklaşık yüzde 40 oranında düşüş oldu. Bunun nedeni de aşırı yağışların ilçemizde yaşanmasıdır. Yağış nedeniyle ağaçlardaki dutlar döküldü, kullanılamaz hale geldi. Dutun kilosu geçen yıl 5-6 liraydı. Bu yıl ise 7-8 liradan satıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu fiyatlar daha da artacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa