SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Mahalli Gazetelerde güç birliği…

Mahalli Gazetelerde güç birliği…
Bu haber 29 Ocak 2018 - 0:21 'de eklendi ve 120 kez görüntülendi.

-Gazetemiz de oluşuma destek veriyor

 

Diyarbakır’da bir ilk olarak kısa bir süre önce kurulan Diyarbakır Yerel Medya Derneği (DİYMED), kuruluşunu basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özbay, yerel medyanın etkinliğini artırmak için ortaklaşmanın ve güç birliği yapmanın gerektiğine vurgu yaptı.

Yerel basın alanında 150 yıllık bir geçmişe sahip olan Diyarbakır’da,  bir ilk gerçekleştirildi. Kent merkezindeki yerel medya temsilci ve çalışanlarının bir araya gelerek kurdukları Diyarbakır Yerel Medya Derneği (DİYMED), düzenlediği basın toplantısıyla kuruluşunu kamuoyuna duyurdu.

Diyarbakır Yerel Medya Derneği Yönetim Kurulu’nun turistik bir otelde düzenlediği basın toplantısına, çok sayıda yerel ve ulusal medya temsilcileri ile çalışanları katıldı. DİYMED’in İlyas Akengin, Ercan Akkar, Sadık Kaplan, Mesut Fiğançiçek, Engin Öztürk ve İhsan Özdemir’den oluşan geçici Yönetim Kurulu adına, Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özbay açıklama yaptı.

-Diyarbekir Gazetesi

Derneğin amaç ve ilkleri konusunda bilgi veren DİYMED Başkanı Taner Özbay, yerel basının etkinliğini arttırmak için ortaklaşmanın önemine vurgu yaparak, Diyarbakır’da basın tarihinin çok eskilere dayandığını söyledi. Diyarbakır’ın, yerel medya tarihi açısından özel bir önem taşıdığına dikkat çeken Özbay, “Kültür, medeniyet ve inanç kenti olan Diyarbakır, tarihin her döneminde büyük bir öneme sahip olmuş, ilklere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’da vilayet sistemine geçişle birlikte çıkarılan, yerel basına öncülük, önderlik ve rehberlik eden vilayet gazeteleri, Anadolu’da ilk kez 1869 yılında Diyarbakır’da, ‘Diyarbekir Gazetesi’ adıyla çıkarılmıştır. Bu durum, Diyarbakır’ın basın tarihi bakımından da ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir” dedi.

-Hak ettiği yerde değil

150 yıllık geçmişe sahip olmasına rağmen Diyarbakır’daki yerel medyanın hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Başkan Özbay, derneğin amacıyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ortadoğu’nun en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır nasıl hakettiği yerde değilse, 150 yıllık bir deneyime sahip olan yerel basını da hak ettiği yerde değildir. Gerek kentimizin politik ve ekonomik koşulları, gerekse de teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler yerel basını etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. Bugün geldiğimiz noktada yerel basının daha etkin bir hale gelmesi için öncelikle el ele vermek, ortak hareket etmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu amaçla Diyarbakır’daki yerel basın camiası olarak, değişen koşullara göre yeni bir anlayış ortaya koymak, mesleğimizin saygınlığını artırmak, yerel basının hak ettiği yerde olmasını sağlamak umudu ve inancıyla bir araya geldik. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde ve Diyarbakırlılık hassasiyeti içerisinde faaliyet yürütecek olan derneğimizin yegane amacı budur.

-Yerelde güç birliği

Dernek çatısı altında güç birliği yapmanın, kentimizde cereyan eden olumlu ya da olumsuz her konudaki gelişmeyi daha etkin bir şekilde takip etmek, araştırmak, daha etkili bir şekilde kamuoyunun gündemine taşımak ve pozitif sonuçların oluşmasına vesile olmak adına iyi bir girişim olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin diğer illerinden oldukça farklı bir karakteristik özelliğe sahip olan Diyarbakır’da, kolektif bilinçle hareket etmek, ortaklaşmak son derece zor bir iştir. Fakat biz yerel basın mensupları bu zorluğu aşarak bir araya gelme, kendi içimizdeki ön yargıları kırma başarısını gösterdik. Önümüzdeki günlerde start alacak girişimlerimiz ve etkinliklerimizle aslında ne kadar doğru bir iş yaptığımızı kamuoyunun takdirine sunacağız.

-Kamuoyu adına denetim

Medyanın kamuoyu adına denetim yapmak gibi bir yetkisi bulunmaktadır. Yıllardır bu kadim, bu mübarek kentin gündemini takip eden biz basın mensupları, kurduğumuz dernek vesilesiyle;

-Yerel-ulusal ayırımı yapmaksızın, birikimini, kimliğini inkar etmeksizin meslektaşlarımızla iç içe olacağız, mesleği icra ederken karşılaşılan sorunlara sahip çıkacağız,

-Her türlü sorunumuzu paylaşacağız ve çözüm için öneriler geliştirmeye çalışacağız,

-Daha nitelikli olabilmek adına meslek içi eğitim programları oluşturacağız,

-Gerek meslektaşlarımızın, gerekse de yerel yayın kuruluşlarının maddi, manevi ve sosyal  haklarını geliştirmek için çaba göstereceğiz,

-Daima güvenilir ve objektif olmaya özen gösterip, yakınmak yerine üreten bir pozisyon alacağız.

-Çoğulculuk esasına dayalı, bireysel popülaritenin ön plana çıkmadığı bir yönetim yapısı içinde, tek bir kişinin güdümünde olmayan bir sivil toplum örgütü anlayışıyla hem mesleğimize, hem de camiamıza katkı sunacak bir anlayış içinde olacağız,

-Daha önce tekil olarak sorguladığımız gelişmeleri, bundan böyle bir STK edasıyla, daha etkin bir şekilde sorgulayacağız, kentimizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar yapacağız,

-Ortak yürüteceğimiz proje ve çalışmalarla yerel basının daha etkili olmasını sağlayacağız.”

-Derneğin kuruluşunda yer alanlar

Basın toplantısının ardından, katılımcıların tamamının yer aldığı toplu hatıra fotoğrafı çekildi. Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

“Başkan Taner Özbay, Başkan Yardımcısı İlyas Akengin, Başkan Yardımcısı Ercan Akkar, Sekreter Sadık Kaplan, Sayman Mesut Figançiçek, Üyeler Engin Öztürk ve İhsan Özdemir.”

Bu arada yeni oluşuma destek verdiklerini açıklayan Gazetemiz Kurucusu Bülent Boztepe, “Gerçek gazetecilik yapan basın mensuplarının bir araya gelmesi ve güç birliği oluşturması çok büyük önem taşıyor. Bu oluşumla gazetecilik yapanlarla gazetecilikle hiç bir alakası olmayanların kamuoyu nezdinde ortaya çıkarılacak olması çok önemlidir. Yönetime başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa