SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Markalaştırmayı hedefliyoruz”

“Markalaştırmayı hedefliyoruz”
Bu haber 15 Temmuz 2019 - 0:13 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.
  • Çermik Biberinin Coğrafi İşaretlerde yer alması için çalışma başlatıldı

 

İlçemiz biberinin Coğrafi İşaretlerde yer alması için çalışma başlatıldı. Kaymakam Nazlı Demir, “Çermik Biberi” ni markalaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kendine özgü, tadı, kokusu ve şekliyle gerek ilçede gerekse ilçe dışındaki hemşerilerimiz tarafından çıkması sabırsızlıkla beklenen, bunun yanında ilçemize gelen turistlerin de büyük rağbet gösterdiği Çermik biberi kalıplarını kırarak Türkiye’ye açılacak.Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, biberin Coğrafi Tescilini yaptırarak markalaştırmayı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu;

“Çermik biberi yıllardır özgün tadı ve kokusuyla herkesin büyük beğenisini kazanan bir ürün ve Çermik’ten başka bir yerde yetişmemesi de ne kadar özel bir ürün olduğunu gösteriyor. Fakat ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi Çermik Biberi de sadece yerelde kalmış.

Biz, tıpkı Diyarbakır Karpuzu, Antep Fıstığı, Çorum Leblebisi gibi Çermik Biberini de markalaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için ilk adımı atarak Karacadağ Kalkınma Ajansı’na başvurumuzu yaptık ve Coğrafi İşaretlerde yer alması için çalışma başlattık.

İlk etapta hedefimiz Coğrafi İşaretlere Çermik Biberini dahil etmek. Bunun da olacağını düşünüyorum. Çünkü bu tesciller, bir ürünün sadece oraya özgü olması, orada yetişmesi, kendine has bir tadı bulunması gibi özellikler sayesinde alıyor. Bizim biberimiz de bu özelliklerin tümünü kapsıyor.

Coğrafi İşaretlerde yer almasının ardından hızla tescilini alarak bahçe ve tarlalarımızdan daha fazla ürün alabilmek için çalışacağız. Bununla birlikte kooperatif kurarak ürünümüzü markalaştıracağız. Sonrasında da ürünlerimizi paketleyerek Türkiye’ye açılmayı planlıyoruz.”

-Coğrafi İşaret Nedir?

Coğrafi İşaret; Belirgin bir özelliği, unvanı ya da başka nitelikleri bakımından köken olarak yer aldığı bir yöre, alan, bölge ya da ulus ile özdeş haline gelmiş bir ürünü belirten isim ya da işaretlere denir.

Coğrafi işaretler, diğerlerinden farklı kılıcı niteliği ile öne çıkan ve yer aldığı alan veya bölge ile özdeşmiş doğal ürünler, maden, tarım el sanatları ile endüstri ürünlerine verilen işaretlere denir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa