SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Melike Belkıs yeni yüzüyle huzura çıkıyor

Melike Belkıs yeni yüzüyle huzura çıkıyor
Bu haber 17 Aralık 2018 - 0:10 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

-Büyükpaşa veMelike Belkıs hamamları restorasyonu sürüyor

-“Teşekkürler Sayın Valim, Sayın Kaymakamım”

 

İlçemizin Hamambaşı mevkiindeki, halk arasında Büyükpaşa ve Melike Belkıs olarak bilinen  tarihi hamamların restorasyonu tüm hızıyla sürüyor. Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, tarihi hamamların restorasyonu konusunda çok büyük desteğini gördükleri Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Kaymakam Nazlı Demir’e teşekkür etti.

Başkan Karamehmetoğlu, “Efsane Melike Belkıs hamamı yeni yüzüyle en kısa sürede insanların huzuruna çıkacak ve kaplıca turizmi kapsamında ilçemize gelen misafirlere en iyi hizmeti, tarihi dokusu içerisinde verecektir” dedi.

-Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, göreve geldiği günden bu yana vatandaşlara verdiği sözleri tek tek yerine getirmekten büyük mutluluk duyduğunu, daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

İlçe için hayal olarak nitelenen başta doğal gaz, parklar ve altyapı olmak üzere birçok projeyi kısa sürede gerçekleştirmenin onurunu yaşadığını bildiren Başkan, turizmde de bu bağlamda önemli aşamaların kaydedilmesini sağladığını söyledi.

Artık ilçeye gelen yerli ve yabancıların gidebilecekleri çok sayıda alternatif yerler olduğunu bildiren Başkan Karamehmetoğlu, şöyle konuştu;

“Termal Turizm Merkezi olan ilçemize kaplıca turizmi kapsamında yurtiçinin yanı sıra yurtdışından da misafirlerin gelmesini istiyoruz. Hedefimiz ilçemizi termal sağlık merkezi durumuna getirmektir. Özellikle İskandinav ülkelerinden ilçemize termal turizm kapsamında turistin gelmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra AB ülkelerinden ve Ortadoğu ülkelerinden turistlerin gelmesini hedefliyoruz. O nedenle Belediyemize ait hamamlarda, batı illerindeki tesisleri aratmayacak restorasyonu gerçekleştirdik. İlçenin birçok yerinde parklar yaptık. Artık ilçemize gelenler rahatlıkla kaplıcalara giderken, dinlenme alanlarında, parklarda günlerini çok iyi geçirebileceklerdir.”

-Melike Belkıs, yeni yüzüyle huzura çıkacak

Hamambaşı’nda uzun yıllardan beri restorasyonu yapılmayan halk arasında Büyükpaşa ve Melike Belkıs hamamları olarak bilinen tarihi hamamlarda restorasyon çalışmalarına başladıklarını ve tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, gazetemize şöyle konuştu;

“Restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandıktan sonra, projemiz Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Anıtlar Yüksek Kurulu kurulana teslim ettik. Yapılan incelemeden sonra proje onaylandı. Böylece aslına uygun şekilde restorasyona başlandı. Tıpkı diğer hamamlarda yaptığımız yenileme çalışmalarındaki gibi tarihi hamamlarımız da ilk günkü konumuna getirilecektir. Böylece kaplıca turizmi kapsamında şifa için gelen misafirlerimiz, Melike Belkıs gibi şifa bulacak, otantik ortamda sıcak suyumuzdan en iyi şekilde yararlanacaktır. Her şey ilçemiz için ve ilçemizin kalkınması için. Bu konuda büyük desteğini gördüğümüz Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na, Kaymakam Nazlı Demir’e ve diğer emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.”

-Melike Belkıs Efsanesi

Rivayete göre, Elazığ Beyi’nin güzeller güzeli kızı Melike Belkıs’ın vücudunun birçok yerinde yara çıkar. Öyle bir hale gelir ki vücudundan dayanılmaz kokular gelir, yaralara hiçbir hekim çare bulamaz. Bunun üzerine Melike Belkıs bakıcısı ile birlikte konağını terk eder, yollara düşer. Bu süre içerinde ilçemiz Hamambaşı’na gelir. O zaman ormanlık olan bu alanda konaklar. Bakar yerden buharlı görür ve elini yüzünü, ayaklarını yıkar. Bu sırada uykuya dalar. Sabah kalktığında yıkadığı yerlerdeki yaralarında iyileşmeler olduğunu görür ve bakıcısına burada kalacaklarını söyler. Melike Belkıs Hamambaşında kalır ve sıcak sudan hergün yıkanır ve kısa sürede yaralarından kurtulur, sağlığına kavuşur. Durumu Elazığ Beyi olan babasına ulaştırır. Babası da şu anda restorasyonu yapılan hamamları kızı Melike Belkıs adına inşa ettirir.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa