SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Meralarda otlatma 15 Eylül’de sona eriyor

Meralarda otlatma 15 Eylül’de sona eriyor
Bu haber 07 Nisan 2019 - 23:55 'de eklendi ve 297 kez görüntülendi.

İlçemizde İl Mera Komisyonu kararı gereği 15 Eylül’de mera otlatma sona eriyor. Karar doğrultusunda ıslah amaçlı özel ve tüzel kişilerin mera kiralama talepleri ret edilecek.

Diyarbakır Mera Komisyonu kararı gereğince ilçemizde 15 Mart’ta başlayan mera otlatma sezonu 15 Eylül’de sona erecek. Komşu ilçemiz Çüngüş’te ise 1 Nisan’da başlayan sezon, 15 Eylül’de sona erecek.

Komisyon tarafından alınan kararlar doğrultusunda Diyarbakır il sınırları içerisinde ihtiyaç fazlası mera bulunmadığından dolayı diğer illerden gelen göçerlere mera kiralaması yapılmayacağı belirtildi.

Yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar şu şekilde oldu;

4342 Sayılı Mera Kanunu ve 31.07.1998 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Mera Yönetmeliği Hükümleri uyarınca ihtiyaç fazlası Mera ve Kışlakların her türlü kiralama işlemleri İl Mera Komisyonlarınca yürütülmektedir. Bu kanun hükümleri çerçevesinde İlimizde İl Mera Komisyonu oluşturulmuş olup çalışmalarını sürdürmektedir.

1-Diyarbakır İl Mera Komisyonun 27.09.2016 tarih ve 17 nolu kararı ile Mera Yönetmeliğinin 7 ve 13 maddesi 2007/1 Sayılı Mera Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimim Uygulama Esasları Genelgesinin 13 üncü maddesine istinaden ilimizde ihtiyaç fazlası mera olmadığı(bulunmadığı) için diğer İllerden gelecek göçerlere mera kiralaması yapılmayacaktır.

2-İlimizde mevcut meralarda otlatma tarihleri Merkez (Kayapınar, Yenişehir, Bağlar ve Sur), Çınar, Bismil, Ergani, Çermik, Eğil, Kocaköy ve Silvan İlçelerimiz için 15 Mart 2019 tarihinde başlayıp 15 Eylül 2019 tarihinde sona erecektir. Kulp, Lice, Dicle, Hazro, Çüngüş, Hani İlçelerimiz içinde 01 Nisan 2019 tarihinde başlayıp 15 Eylül 2019 tarihinde sona erecektir.

3-İlimiz mülki sınırları dâhilinde bulunan mera, yaylak ve kışlak alanlarının mevcut hayvan varlığına yetmemesinden dolayı 27.09.2016 tarih ve 17 nolu İl Mera Komisyonu Başkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda ıslah amaçlı özel ve tüzel kişilerin mera kiralama talepleri reddedilecektir.

4-Mera, yaylak ve kışlaklara çıkan vatandaşların güvenliklerinin sağlanması amacı ile sorumluluk sahasına göre ilgili Jandarma Komutanlığı tarafından geçici köy korucularından da yararlanmak suretiyle gerekli tedbirler alınacaktır. Yapılan Genel Emirde belirtilen hususlara aykırı hareket edilmesi halinde ilgili kanunlar kapsamında yasal işlem yapılmak üzere tutanak tutularak ilgili kurumlarla koordine edilecektir.

5-İçişleri Bakanlığının 06.04.2001 tarih ve B050İLİ0060001.420.210.-552/2142 sayılı Genelgesi doğrultusunda, meralarda hijyenik tedbirler alınmadan, süt ürünleri üretimine ve imalat yeri gösterilmeyen peynirlerin kullanımı ve arzına müsaade edilmeyecektir.

6-Otlatma mevsimi boyunca kolluk kuvvetlerince devriyeler tesis edilerek, vatandaşların can ve mal güvenliği sağlanacak, terör örgütlerinin bu bölgelerde faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecektir.

7-Özel mülkiyete ait Meraların kapasitelerini aşmayacak şekilde Mülkiyet sahibinin kiraya verebileceği çoban ve göçerlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaat ederek otlatma sezonuna ait İl Makamınca onaylı Çoban/Göçer Kimlik kartının mutlaka bulundurulması gerekmektedir.

8-Yukarıda açıklanan Emirlere uymayanlar hakkında; fiilleri ile ilgili olarak Kanunlarda başka özel bir hüküm bulunmadığı takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi ile 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununu Hükümleri uyarınca kanuni işlem yapılacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA