SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Merkez Bankası nasıl olacak? Dedirtti

Merkez Bankası nasıl olacak? Dedirtti
Bu haber 10 Aralık 2017 - 22:51 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Merkez Bankası 2018 Yılı Para ve Kur Politikası raporunu yayımladı. Söz konusu raporda 2018-2020 enflasyon beklentisi yüzde 5 olarak bildirildi.

Merkez Bankası raporunda şu ifadeler kullanıldı:

TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu doğrultuda, 2018-2020 döneminde geçerli olacak enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir.

2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program kapsamında enflasyonun yüzde 5  hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir.

FAİZ ARTIŞI SİNYALİ

Öte yandan Merkez Bankası, raporunda, kurlarda yaşanan yükselişin devam etmesi durumunda faiz artışına gidebileceğinin sinyalini verdi. ” TCMB, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda, sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir.” denilen raporda şu ifadelere yer verildi:

“Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülmektedir. Uygulanmakta olan kur rejiminde, döviz kuru bir politika aracı olarak kullanılmamaktadır. Döviz arz ve talebini belirleyen esas unsurlar, iktisadi temeller, uygulanan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentilerdir. TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır. TCMB, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda, sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir. Ayrıca döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacaktır. TCMB, döviz piyasasının etkin bir şekilde çalışabilmesi için döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecektir. Bununla birlikte, uygulanmakta olan döviz kuru rejiminde kur riskinin iktisadi birimler tarafından yönetilmesi önem arz etmektedir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa