SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejimiz yok”

“Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejimiz yok”
Bu haber 30 Nisan 2018 - 7:48 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Fen Lisesi’nin davetlisi olarak ilçemize gelen Mardin Artuklu Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Khalid El Awaisi, Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejinin olmadığını söyledi.

Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Veysel Devabakan’ın “Çermik Ecdadının İzinde” projesi kapsamında ilçemize gelen Doç. Dr. Awaisi, Fen Lisesi konferans salonunda öğretmen ve öğrencilere yönelik “Kudüs” konulu seminer verdi.

Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Khalid El Awaisi, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine ilişkin, “İslam coğrafyasında Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejimiz yok. En büyük eksiğimiz bu. Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için bir stratejisinin geliştirilmesi çok önemli” dedi.

Mescid-i Aksa’nın 1917’de İngilizler tarafından işgal edildiğini, İsrail tarafından da 50 yıldır işgal altında olduğunu anlatan Awaisi, şöyle devam etti:

“1917 yılından bugüne kadar tam 100 yıl geçti. Selahaddin Eyyübi’den önce de tam 88 sene işgal altındaydı. Ama bu yıl bütün Müslümanlar için bir ayıp yaşandı. İşgalden sonra ilk defa orada cuma namazı kılınmadı. Şimdi ‘Kabe işgal altında’ desek, Kabe’yi bırakacak mıyız? Kimse bırakmaz. Herkes eline silah alıp onu kurtarmaya gidecek. Mescid-i Aksa ile Kâbe arasında büyük bir fark yok. Biz neden Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmıyoruz, neden bir şey yapmıyoruz?”

“Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejimiz yok”

Awaisi, Mescid-i Aksa’daki işgalin sona ermesi, Müslümanların da buna uygun strateji üretmesi gerektiğini aktardı.

Bunun için atılacak ilk adımın Mescid-i Aksa’nın öneminin Müslümanlara anlatılması olduğunu söyleyen Awaisi, “Mescid-i Aksa ile ilgili çoğu araştırmacılar siyonist, Yahudi. Bilimsel ve akademik olarak çalışmaların çoğunluğunu Yahudiler yazıyor. Biz çok güzel slogan atabiliyoruz ama ondan sonra Mescid-i Aksa’yı unutuyoruz.” şeklinde konuştu.

Awasi, “İslam coğrafyasında Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için hala bir stratejimiz yok. Bizim en büyük eksiğimiz bu. Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için bir stratejisinin geliştirilmesi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Seminer sonunda Doç Dr. Khalid El Awaisi’yeplaket verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa