SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Mikrokrediyle kadınlara iş alanında destek

Mikrokrediyle kadınlara iş alanında destek
Bu haber 18 Kasım 2019 - 0:34 'de eklendi ve 230 kez görüntülendi.
  • Aksu; “Mikrokrediyle finansman imkânlıyla Türkiye’yi 2030 yılına kadar yoksulluğun olmadığı dünyanın ilk ülkesi yapabiliriz”
  • Kaymakam; “İlçemizin sahip olduğu turizm potansiyeli girişimcilik konusunda kadınlarımıza cesaret vermektedir”

 

İlçemizde mikrokredi finans birimi açılışı yapıldı. Açılışa katılan İçişleri eski Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, mikrokrediyle oluşturulacak finansman imkânıyla Türkiye’nin 2030 yılında yoksulluğun olmadığı tek ülke olabileceğini söyledi. Kaymakam Nazlı Demir de, “İlçemizin sahip olduğu turizm potansiyeli girişimcilik konusunda kadınlarımıza cesaret vermektedir” dedi.

TİSVA tarafından ülkemizde faaliyete geçirilen mikrokredi birimi ilçemizde de açıldı. Torun ailesinin desteğiyle açılan mikrokredi finans biriminde, ilk etapta 10 girişimci kadına destek kredisi verildi.

Mikrokredi finans birimini İçişleri eski Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, Kaymakam Nazlı Demir, AK Parti 22. Diyarbakır Milletvekili Hemşerimiz Av. Cavit Torun, iş insanları, TİSVA Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Akgül, Torun ailesi fertleri ve diğer davetliler yaptı.

İçişleri eski Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aksu açılışta yaptığı konuşmada, yoksulluğun ortadan kaldırılmasını sağlayacak yeni bir model önerdiğini belirterek, “Hibe şeklindeki yardımları istisnai hale getirmek gerekir” dedi. Aksu, şunları söyledi;

“2004 yılında İçişleri Bakanı olarak Mahalli İdareler Reformu sırasında mikrokredi uygulamasını hukuki yapısını oluşturduk. Halen 64 ilde faaliyet gösteriliyor. 81 ilde 975 ilçenin tamamına taşımamız gerekir. Halen 185 bin dar gelirliye mikrokredi verildi. Daha 14 milyon dar gelirliye finansal destek vermemiz gerekir.

-Bankalara çağrı

Bu bakımdan bütün bankalara çağrıda bulunuyorum; Gerçek ve tüzel kişilerin Vadesiz Mevduat Hesapları yanına, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak vadesiz mikrokredihesabının açılarak sıfır maliyetle mikrokrediye finansman imkânlarıyla Türkiye’yi 2030 yılına kadar yoksulluğun olmadığı dünyanın ilk ülkesi olabiliriz. Biz Türkiye’de Bankacılık sisteminin katkısıyla tek kuruş kamu kaynağını kullanmadan yoksulluğu azaltıp, yok edilmesini sağlayabiliriz.”

Kaymakam Nazlı Demir de yaptığı konuşmada; “İlçemizin sahip olduğu turizm potansiyeli girişimcilik konusunda kadınlarımıza cesaret vermektedir” dedi. Kaymakam Demir, 2003 yılında ilk defa Diyarbakır’da başlatılan mikro kredi faaliyetinin ilçede de etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla Bakanımız Abdulkadir Aksu ve iş insanı Osman Torun’un desteğiyle açılan mikro kredi biriminin hayırlı olmasını diledi.

-Dünya çok adaletsiz bir yer

TİSVA Yönetim Kurulu Başkanı Ajlan Sunay, dünyanın çok adaletsiz bir yer olduğunu, dünyanın en zengin 28 iş insanının sahip olduğu servetin, dünyada yaşayan en fakir 3.8 milyar insanının servetine eşit olduğuna dikkat çekti.

Sunay, “Bu adaletsiz gelir paylaşımı giderek daha adaletsiz hale gelmekte ve bir gün bunun sonuçlarını tüm dünya vahim bir şekilde yaşamak zorunda kalacak. Ülkemizde inançlarımız, aile yapımız bizi paylaşmaya yatkın kılıyor. Bizler paylaşarak mutlu oluyoruz. Zaten her iyi yurttaş, bu adaletsizliği iyileştirmek için bir şeyler yapmalı. Çünkü bu dünya hepimizin evi. İşte böyle bir dünyada, değerli iş insanı Osman Torun, Çermikli dar gelirli kadınların üretken olması için, daha adil ve yaşanabilir bir Türkiye için bizlere önemli bir destek sağlamıştır. Kendisine teşekkür ederim” diye konuştu.

Osman Torun da Torun Ailesi olarak böyle bir birimin açılmasına destek oldukları için mutlu olduklarını, bunun açılışının 3 ayağı olduğunu vurgulayarak, en önemlisinin kadınların balık tutmayı öğrenmelerine destek olmaları olduğunu söyledi ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılışta 10 kadına çeşitli miktarlarda mikro kredi çekleri verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA