SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Mis gibi çilek, kendine, özgü tat: biber çıktı

Mis gibi çilek, kendine, özgü tat: biber çıktı
Bu haber 04 Haziran 2018 - 1:39 'de eklendi ve 375 kez görüntülendi.

Kendine özgü tadı ve aroması ile büyük ilgi gören biber, gerçekten acı fiyatla kilosu 30 liradan piyasaya çıktı. Mis gibi kokulu yerli çilekte tezgâhı süslemeye başladı.

Her yıl Nisan ayının ilk haftasında çıkan Çermik biberi, havaların yağışlı olması ve Nisan ay içerisinde yağan ilk yağmur nedeniyle ancak Mayıs ayı sonlarında piyasaya çıktı.

Kilosu 30 liradan satılan biber, özellikle çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar tarafından alınıyor. İlçeliler ise fiyatın yüksek olması nedeniyle biberin yanına bile yaklaşamıyor.

Beybağı’ndaki biber yetiştiricileri, Nisan ayında yağan ilk yağmurda biber fidelerinin üzerini kara bir toprak kapladığını, bunun sonucu olarak biberin yapraklarını tamamen döktüğünü belirterek, “Daha sonra biber fidelerin yağan yağmurla yeniden yaprak vermeye başladı, arkasından da çiçek açtı. Ancak Mayıs ayı sonlarına doğru mahsul almaya başladık” dedi.

Bu arada yerli çilek de tezgâhtaki yerini almaya başladı. Çileğinde bu yıl geçen yıllara göre geç çıktığı, bunun da yağışlarda kaynaklandığı belirtiliyor. Kendine has tadı ve kokusu olan yerli çilek kilosu 5 liradan satılıyor.

Yerli çilek Piran köyünden getirilerek, alıcısına ulaştırılıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA