SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Mucit Abla” çocuklara bilimi sevdirmek için ilçemizde

“Mucit Abla” çocuklara bilimi sevdirmek için ilçemizde
Bu haber 29 Kasım 2021 - 10:09 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Bilimi sevdirmek için Türkiye’yi gezen, “Mucit Abla” adı ile bilinen Elçin Yalçıneli ‘Küçük Mucitler Bilim Gösterisi’ni Kaymakamlığın katkılarıyla Gürüz, Örenkuyu ve Alabuğday okullarında gerçekleştirdi.

Fizik öğretmeni eşinin ilkokul çağındaki çocuklara bilimi sevdirmek ve evdeki eşyalarla da çeşitli icatlar yapılabileceğini göstermek için hazırladıkları gösteriyi 2008’den itibaren kendisinin sürdürdüğünü belirten Yalçıneli, yaklaşık 13 yıldır bilimi sevdirmek için Türkiye’yi dolaştığını söyledi.

Eşinden 6 ay gibi bir süre eğitim aldığını, ardından okullarda gösteriler yapmaya başladığını, ilerleyen zaman içerisinde gösterilerini geliştirerek “Küçük Mucitler Gösterisi”ni hazırladığını ve Türkiye’yi dolaşmaya başladığını ifade eden Yalçıneli, ilk ve ortaokullardaki öğrencilere bilimi sevdirmek ve çocuk yaşlarda icatlar çıkarılabileceğini göstermek için okul okul gezdiğini aktardı.

Yalçıneli, bugüne kadar 80 il, 500’ün üzerinde ilçe ve 100’ün üzerinde köyde gösteri yaptığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“Türkiye’de bilim noktasında Aziz Sancar gibi insanların sayısının artmasını hedefliyorum. Bu sebeple çocuklara küçük yaşta bilimi sevdirmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de çocukların daha inovatif bir biçimde çevrelerine bakmalarını sağlıyorum. 10 binlerce çocuğa ulaştım. Onlara bilimi anlattım. Eğlenceli gösterimde neler yapabileceklerini, küçük malzemelerle nasıl büyük işler başarabileceklerini gösteriyorum.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA