SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Nezle ve gribe karşı nane ve limon

Nezle ve gribe karşı nane ve limon
Bu haber 18 Aralık 2017 - 1:27 'de eklendi ve 200 kez görüntülendi.

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, hafif seyreden grip ve nezleye karşı kesinlikle antibiyotik alınmamasını, nane-limon kaynatılıp içmenin en sağlıklı yöntemlerden biri olduğunu hatırlattı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları A.B.D.Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, hava değişikliği nedeniyle soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara karşı vatandaşların dikkatli ve bilinçli olmaları gerektiğini söyledi.

Soğukların başladığı bu dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çeken Şenyiğit, “Nezle virüslerle meydana gelen bir hastalıktır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Bu iki hastalık bu dönemde görülebilir” dedi.

Grip ve nezlenin bazı risk gruplarında ciddi sorunlara sebep olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şenyiğit, yaşlılarda, akciğer hastalığı olanlarda, şeker, böbrek hastalığı olanlarda ve çocuklarda ciddi gribal enfeksiyonların görülebileceğini kaydetti. Şenyiğit, “Belli gruplara her yıl düzenli grip aşısı yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak herkesin grip aşısı yapmasına da gerek yoktur” diye konuştu.

-“Grip ve Nezlede Antibiyotik kullanmayın”

Yüksek ateş, kas ve baş ağrısı şikâyeti bulunan kişilerin dikkatli olmasını isteyen Şenyiğit, şunları söyledi:

“Dikkat edilmesi gereken şudur; gripte ve nezlede antibiyotik kullanmanın yeri yoktur. Mutlak suretle ninelerimizin önerdiği tedavi hâlâ geçerlidir. Nane limon vs. kaynatılıp içilmesi ve özellik bir haftalık istirahat en uygun yöntemlerdir. Ama çok yüksek ateş varsa, aşırı halsizlik varsa o zaman hekime başvurulmalı.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa