SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Nitelikli okul konumundayız

Nitelikli okul konumundayız
Bu haber 15 Nisan 2018 - 23:56 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

-Fen Lisemiz listeye girdi

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl lise yerleştirme sınavında tercih yapılacak okullar arasında ilçemiz Fen Lisesi de yer alıyor. Diyarbakır’da 30 okul nitelikli okul statüsünde yer aldı. İlçemizden tek okul Fen Lisesi listeye girebildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca Nitelikli Okul statüsüne alınacak okullar açıklandı. Listeye göre, ilçemizden tek okul Fen Lisesi listeye girerken, Ergani ve Silvan’dan 2’şer, Bismil’den 3 okul listede yer bulurken, diğer okullar Diyarbakır Merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçesinden yer aldı.

“Diyarbakır ve ilçelerinde Yeni TEOG sistemi nereden nereye geldi?Neler olacak.Hatırlarsanız Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ilk açıklamasında, (Hiç bir öğrenci istemediği okula yerleşmeyecek, yerleştirmede orta öğretim başarı puanına da bakmayacağız.Evine en yakın okul en iyi okuldur) demişti. Sonrasında ne oldu? Bu tarihten sonra Bakan Yılmaz, sözü değiştirerek, (öğrencilerimizin %90’ına muhitinde eğitim vereceğiz) diyerek, evine en yakın okul en iyi okuldur ifadesini de terk etti.Sonrasında yapılan açıklamalarda ise ortaokul başarı puanının yerleştirmelerde kullanılacağı açıklandı. Bir eğitim sisteminin hedefi, öğrencileri evine en yakın orta öğretim kurumuna kaydetmek değil, onların ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda eğitim almalarını sağlamaktır” diyen Türk Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Burhan, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Eğitim gibi hayati bir alanda el yordamıyla gidişatı,bu kadar öngörüsüzlüğü ülkenin taşıması mümkün değildir. Şayet bir takım yeni tedbirler alınmazsa, önümüzdeki kayıt döneminde çocuğunu hala evinin yanındaki en iyi okula kaydettirebileceğini zanneden vatandaşlarımız büyük hayal kırıklığı yaşayacaktır.

Çok uyardık ama şuan tek tedbir sınavlı okul sayısını artırmaktan başka bir şey değil. Şuan 120 bin olan sınavlı okul sayısını artırmakla meşguller. Hani sınav kalkacaktı. Bu söz tamamen havada kalmıştır. İktidar bu maceraya atılmadan, TEOG’un şuan itibarıyla kaldırılmasının mümkün olmadığını, bu şartlarda mevcut sistemin bugün itibarıyla doğru olduğunu savunmuştuk.

Sınavlı okul kontenjanı 200 bine çıkabilir ancak geriye kalan 1 milyon 100 bin öğrenciyi daha önce taahhüt ettikleri gibi yerleştirmeleri mümkün olmayacaktır.Bu durumda özel okullara gün doğacaktır.Öyle ki,vatandaş muhtemelen kayıt yaptırabilecek özel okul bulmakta zorlanacaktır.

-Ceremesini vatandaş çekecek

İktidarı kutluyorum, bir sistem bu kadar yerle bir edilerek, bile bile belaya evet denilebilirdi. Bu sistem devam ederse ülkemizde en iyi yatırım özel okul açmak olacaktır. Hatayı yapan yapıyor da, ceremesini çekmek hep vatandaşa düşüyor.Allah feraset versin, hepimize tabi ki! Bugüne kadar bunları bir sendikacı olarak topluma anlatmaya, uyarmaya çalıştım, bundan sonra toplumsal bir şuur sahibi siyasetçi olarak anlatacağım.Tabi tüm çalışma hayatı ve tüm vatandaşlarımızın, özellikle gençlerimizin problemlerini. Allah doğruyu söylemekten ayırmasın.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA