SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Öğrenciler tercih yapmadı

Öğrenciler tercih yapmadı
Bu haber 19 Ağustos 2019 - 0:02 'de eklendi ve 519 kez görüntülendi.
  • 39 öğrenci 4 yıllık fakülteye, 22 öğrenci 2 yıllık MYO’ya yerleşti

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından sınava giren öğrencilerin büyük bölümü tercih yapmadı. 39 öğrenci 4 yıllık fakültelere yerleşirken, 22 öğrenci 2 yıllık meslek yüksekokullarına yerleşti.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ilçemizde de üniversite ve meslek yüksekokullarını kazanan öğrenci sayısı belli oldu. Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de istediği bölümü veya okulu kazanamayan öğrenciler tercih yapmayarak, önümüzdeki yıl şanslarını bir kez daha denemeyi tercih etti.

Sınava bu yıl 351 öğrenci girerken, yüzde 65’i tercih yapmamayı seçti. Tercih yapan öğrencilerden 39’u 4 yıllık fakültelere yerleşirken, 22’si ise 2 yıllık meslek yüksekokullarına yerleşti.

Öğrencilerin artık daha seçici olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan; gazetemize şunları söyledi;

“Artık adaylar mutsuz olacağı bir mesleği seçmek yerine bir sene daha hazırlanmak istiyor. İstemediği bir okulu kazanırsa sonraki yıl sınava girdiğinde ortaöğretim başarı puanı yarı yarıya düşecek ve sene kaybı olacak. Bunu göz ardı etmeyen sadece ilçemizde değil Türkiye genelinde geniş bir kitle var.

İlçemizde de bu durum geçerli. Ercan Demirkol Anadolu Lisesi’nde sınava giren öğrencilerin tamamı üniversiteye yerleşme puanını almışken yüzde 90’ı tercih yapmamayı seçti ve 23 tanesi üniversitelere yerleşti. Kız İmam Hatip Lisesi’nden 5, Çermik Anadolu Lisesi’nden 20, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 3, ÇPL’den 2, Muhammed Emir Er Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden3 ve özel liseden 8 öğrenci üniversiteye yerleşti. Fen Lisesi bu yıl mezun vermediği için o okuldan henüz üniversiteye öğrenci gönderemedik. Önümüzdeki yıl Tıp, hukuk gibi alanlara öğrenci göndereceğimizi düşünüyoruz. ”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa