SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Öğrencilerde karne sevinci

Öğrencilerde karne sevinci
Bu haber 11 Haziran 2018 - 1:34 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi.

Okulların tatile girmesi nedeniyle 14 bin 350 öğrenci karne sevinci yaşadı. Saray İlkokulu öğrencileri de karnelerini Kaymakam Mehmet Şerif Olçaş’tan aldı.

2017-2018 eğitim-öğretim yılın sona erdi. İlçemizden 14 bin 350 öğrenci karne sevinci yaşadı. Saray İlkokulu sınıfında gerçekleştirilen karne törenine Kaymakam Mehmet Şerif Olçaş, Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan ve şube müdürleri katıldı.

Öğrencilerle karne sevinci yaşayan Kaymakam Olçaş ve beraberindekiler öğrencilere karnelerini verirken aynı zamanda hediyelerle de öğrencileri mutlu ettiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, karnenin, öğrenim hayatında bir araç olduğunu, asla bir amaç olarak görülmemesi gerektiğine dikkati çekerek, “Öğrenim hayatında temel hedef, çocuğun düzenli ve planlı çalışma alışkanlığını kazanmasıdır. Düzenli ve planlı çalışan çocuklar, uzun öğrenim hayatı sürecinde mutlaka başarıya ulaşacaktır” dedi.

İyi bir karnenin başarılı bir mesleki eğitimin garantisi olmadığı gibi, kötü bir karnenin de çocuğun tamamen başarısız olduğunu göstermediğini aktaran Bozdoğan, şunları kaydetti: “Bazı çocukların, sınav teknikleriyle ilgili eksiklik ve okul ortamına uyumsuzluk gibi sebeplerle başarısız karne getirdiği unutulmamalıdır. İlköğretim döneminde olan çocukların öğretmenleriyle sıcak ve yakın bir ilişki geliştirip geliştirmediği mutlaka belirlenmelidir. Karne zamanı aileler, aşırı duygusal tepkilerden kaçınmalıdır. Başarısız karne getiren çocuklara eleştirel, kırıcı ve kişiliği zedeleyici ifadeler kullanılmamalıdır. Aynı şekilde başarılı çocuklar için de aşırı övgü ve büyük ödüllerden kaçınılmalıdır. Ailenin kontrollü ve aşırıya kaçmayan tavırları, çocuğun da karnenin öğrenim hayatında bir araç olduğunu kavramasına faydalı olacaktır.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, başarısız karne getiren çocuklara ailelerin, öncelikle gelecek için umut vermesi gerektiğine işaret ederek, “Çocuklar da başarısız olduklarının farkındadır ve zaten bildikleri yetersizliklerinin yerine, ailelerinin onlara inandığını duymaya ihtiyaçları vardır. Karne zamanı çocuğa kullanılacak ‘önümüzdeki dönemde daha iyi bir karne getireceğine inanıyoruz’, ‘düzenli ve planlı çalışırsan, çok daha başarılı olacağını biliyoruz’ şeklinde ifadeler yerinde olacaktır” şeklinde konuştu.

Günümüzde, ailelerin çocuklarıyla ilgili rekabetinin, çocukların öğrenim hedeflerinin önüne geçtiğini dile getiren Bozdoğan, bu yaklaşımın hem aile hem de çocuk için bitmek tükenmek bilmeyen bir yarışa dönüştüğünü ve çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkilediğini aktardı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, okulların 2018-2019 yılı eğitim öğretim için 17 Eylül 2018’de açılacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA