SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Öğrenmede en önemlisi işitme ve görme duyularıdır”

“Öğrenmede en önemlisi işitme ve görme duyularıdır”
Bu haber 18 Ağustos 2019 - 23:57 'de eklendi ve 493 kez görüntülendi.
  • Çocuklara sağlık taraması

 

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kreşteki çocuklara sağlık taraması yapıldı. İlçe Sağlık Müdürü Doktor Fırat Türken, öğrenmede en önemlisinin işitme ve görme duyuları olduğunu söyledi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kreşlerde eğitim gören çocuklara sağlık taraması yapıldı. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli doktor ve hemşirelere tarafından yapılan sağlık taramasında öğrencilerin, ağız, göz, diş, saç kontrolleri yapıldı, boy ve kiloları ölçülerek gelişim durumlarına bakıldı. İlçe Sağlık Müdürü Doktor Fırat Türken yapılan taramaların gerekliliğine vurgu yaptı.

Görme ve işitme duyularının önemine dikkati çeken Dr. Türken, “Öğrenmede en önemlisi, işitme ve görme duyularıdır. Bu duyular öğrenmemizde temel taşlarımız. O nedenle bu duyuları eksik ya da yetersiz olan öğrencilerin derslerinde başarılı olmaları çok zordur” diye konuştu.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Türken, “Görme duyusu yetersiz bir çocuğun gösterilen şeyleri göremeyecek, öğretmen bunu bilemediği için çocuğu ön sıraya alamayacak. Bu çocuğun en arkada oturduğunu düşünün. Öğretmen bir şey anlatıyor, çocuk anlamadığı halde bunun normal olduğunu zannedecek” dedi.

Aynı şekilde, işitme kaybı olan çocukların da öğretmeninin söylediği şeyleri duyamayacağını, müzik dersinden hiçbir zevk alamayacağını ifade eden Dr. Türken, okul başlamadan, işin başındayken görme ve işitme problemi olan öğrencileri tespit edip tedbir almak gerektiğini vurgulayarak, “Yoksa ikinci, üçüncü sınıfta çocuk başarısız olacak. Bu çocuk neden başarısız deyip dönüp bakacağız. Çocuk yeteri kadar görmüyor ya da işitmiyor. Bunun tespit edilmemesi diye bir şey söz konusu değil. Sadece bu tespitin öne alınması için çaba sarf etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Çocukların görme ve işitme problemi olup olmadığının anlaşılması açısından televizyonun ölçü kabul edilebileceğini dile getiren Türken, “Anne ve babalar, görmesi az olan bir çocuğu, televizyonu yakından hatta önünden izlemesinden anlayabilir. Televizyonun sesini çok açarak duymaya çalışan çocuklarda da işitme kusuru olabilir” dedi.

Dr. Türken, kendilerinin de çocukların sağlıklı bireyler olmaları için çalışmalar yürüttüklerini, yıl boyunca bu taramalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA