SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Öğretmenin ilk imajı çok önemlidir

Öğretmenin ilk imajı çok önemlidir
Bu haber 19 Mart 2018 - 0:01 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi.

– Her şeyi çocuklara öğretmezsiniz

– Öğretmenlere Etkili sınıf yönetimi ve etkili öğretmenlik konusunda seminer verildi

 

İlçemizdeki öğretmenlere etkili sınıf yönetimi ve etkili öğretmenlik konusunda seminer verildi. Rehberlik Uzmanı Murat Yetişir, öğretmenin ilk imajının çok önemli olduğunu söylerken, çocuklara her şeyin öğretilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Murat Yetişir, ilçemizdeki öğretmenlere etkili sınıf yönetimi ve etkili öğretmenlik konusunda seminer verdi. Kaymakamlık konferans salonunda gerçekleşen seminere okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Akademik konuşmalar yaparak kendilerini sıkma yerine sohbet havasında bir seminer gerçekleştireceğini belirten Rehberlik Uzmanı Murat Yetişir, öğretmenin ilk izleniminin önemli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu;

“Her şeyi çocuklara öğretemezsiniz. Her şeyi öğretmeye kalkarsanız hiçbir şey öğretemezsiniz. Öğretmen, öğrenmeyi öğretir. Sizin anlattıklarınız karşınızdakinin anladığı kadar olduğunu unutmayın.

Etkili öğretmen öğrenciyi iyi tanırlar, dostça davranırlar, sorumluluk duygusu taşırlar, sistematik ve yaratıcıdırlar, öğrencilere değer verirler, neşeli ve kendilerine getiriler, öğrenmeyi ilginç hale getirir ve öğrenciyi teşvik ederler.

Emir vererek ve dominant olmaz, bazı kurallar koyar, esnek olur, mükemmel değildir çünkü kendilerinin de kusurları olduğunu bilir, adil ve demokratiktir, öğrencilerle tam ve etkili iletişim kurar ve ailelerle görüşür.

Etkili sınıf yönetiminde öğretmenler lider, rehber, model, öğretim uzmanıdır fakat her şeyi ben bilirim havasında olmamalıdır. Görsel ve işitsel materyal kullanmak, soru sormalarını sağlayarak, öğrencileri cesaretlendirmek, tartışmayı teşvik etmek öğrencilerin yazılı olarak katılımını sağlamak, öğrencilerin neye dikkat ettiğini tanımak, bu yönde ders akışını sağlamak, ders sonu faaliyetlere ve gurup çalışmalarına yönlendirmek etkili sınıf yönetiminin yanı sıra öğrencilerin derslere katılımını da sağlar.

Eğer öğrencilere saygı ve güven duyarsanız, kararlı olursanız, beden dilini kullanırsanız, umut ve onur kırıcı sözcüklerden kaçınırsanız, olaylara daha mizahi yönden yaklaşırsanız ve beden dilini kullanırsanız öğrencilerle daha kolay iletişim kurabilirsiniz.”

Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan kendilerinin davetini geri çevirmeyen Rehberlik Uzmanı Murat Yetişir’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA