SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ohhh nihayet…

Ohhh nihayet…
Bu haber 08 Ocak 2018 - 0:56 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.

-Tarihi Kale turizme kazandırılıyor…

 

İlçemizin ilk yerleşim birimi olan tarihi Kale ile ilgili nihayet çalışma başlatıldı. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünden bir heyet incelemelerde bulunmak üzere  ilçemize geldi. Tarihi Kale ile ilgili ilk olarak proje hazırlanacak.

Cumhuriyet tarihinin ilk ilçelerinden olan, tarihi yapılarıyla da önemli ilçeler arasında yer alan ilçemiz için nihayet Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü harekete geçti.

İlçemizin simgelerinden olan ve ilk yerleşim alanının kurulduğu tarihi Kale ile ilgili Diyarbakır Rölöve ve  Anıtlar Müdürlüğünden  2 kişilik teknik heyet incelemelerde bulundu.

Kalede teknik incelemelerden sonra Belediye Başkanlığı’nda yetkililerle de bir araya gelen Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü heyeti, Kale ile ilgili hazırlayacakları raporu ilgili yerlere sunacak.

-Proje hazırlanacak

Rapor doğrultusunda tarihi Kale ile ilgili önümüzdeki yıl proje hazırlanacağını bildiren teknik heyettekiler, “Proje tamamlandıktan sonra Kale, 2019 yılı yatırım programına alınacak. Böylece ihaleye çıkılacak ve Kale de öncelikle yerleşim yerlerinde restorasyon yapılacak. Kaleye çıkmak için doku bozulmayacak şekilde yollar yapılacak, çevre düzenlemesi yapılacak.

Ayrıca kale dibinde bulunan ve o zaman kalede yaşayanların su ihtiyaçlarını Sinek çayından sağlamak için kullandıkları düşünülen mağarada da çalışmalar yapılacak, gün yüzüne çıkarılacak. Gerekli ışıklandırma yapılacak, böylece Kale restorasyondan sonra turizmin hizmetine sunulmuş olacak. Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görecek olan Kale de Sinek çayı vadisinin güzelliğini yaşayacaklar” diye konuştu.

-Memnunluk  yarattı

Tarihi Kaleye el atılması ve restorasyonu ile ilgili atılan ilk adım vatandaşlar arasında da büyük heyecan ve memnunluk yarattı. Vatandaşlar, ilçemizdeki tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere bırakılması konusunda yapılan ve yapılacak çalışmaların önemli olduğunu belirterek, ilçenin turizm merkezi olduğunu, her yıl binlerce yerli ve yabancının geldiğini, bu nedenle restorasyonların çok önemli olduğunu söylediler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA