SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Olan ilçemize oluyor

Olan ilçemize oluyor
Bu haber 01 Ocak 2018 - 1:21 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.

-Dicle Üniversitesi neden öğretim elemanı atamıyor?

-300 öğrencisi olan meslek yüksek okuluna öğrenci kaydı düşüyor

 

Dicle Üniversitesi’ne bağlı ilçemiz Meslek Yüksek Okulunda 3 yıl önce açılan Çocuk Gelişimi Bölümüne, öğretim elemanı atanmadığı için öğrenci alınamıyor. İlçemizin sosyal yaşamını ve ekonomisini olumsuz etkileyen bu durumun düzeltilmesi için başta AK Parti Yöneticileri olmak üzere ilgililerin harekete geçmesi isteniyor.

İlçemizin yetiştirdiği Prof. Dr. Sedat Arıtürk’ün Dicle Üniversitesi Rektörü iken açtığı ilçemiz Meslek Yüksek Okulu’nda Büro Yönetimi ve Yöneticiliği Asistanlığı, İşletme, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümlerinde eğitim yapılırken, YÖK tarafından açılması uygun görülen Çocuk Gelişimi Bölümü ile 4 bölüm bulunuyor.

-300 öğrenci öğrenim görüyor

İlk açıldığında Turizm ve Otelcilik Bölümü de bulunan Meslek Yüksek Okulu’nda, bu bölümün Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Diyarbakır’a alınması büyük üzüntü yaratmıştı.

Eski Rektör Prof. Dr. Arıtürk’ün görevini tamamlamasından hemen sonra ilçemizin çok büyük ihtiyacı olmasına ve asıl Meslek Yüksek Okulunun açılmasının çekirdeğini oluşturan Turizm ve Otelcilik Bölümünün ilçeden alınması dikkat çekerken, ilgililerin buna itiraz etmemesi de üzüntüye neden olmuştu.

Halen mevcut Büro Yönetimi ve Yöneticiliği Asistanlığı, İşletme, Bankacılık ve Sigortacılık olmak üzere 3 bölümde toplam 300 öğrenci öğrenim görüyor. Bu yıl ise söz konusu bölümlere kayıt yaptırıp donduranlar olurken, ayrılanların olduğu öne sürülüyor.

-3 yıl önce açıldı

Bu arada bizzat YÖK tarafından açılması kararlaştırılan Çocuk Gelişimi Bölümüne, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen öğretim elemanı atanmadığı, bu nedenle de öğrenci alınamadığı iddia ediliyor. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Meslek Yüksek Okuluna öğretim elemanı atanmaması ve öğrenci alınmaması tepkiye neden oluyor.

Vatandaşlar başta AK Parti Yöneticileri olmak üzere ilgililerin Rektörlükle iletişime geçerek, süratle öğretim elemanı sorununu çözmesi istenirken, şuandaki Meslek Yüksek Okulu Yönetiminin de süratle görevden alınması, yeni bir yönetimde Meslek Yüksek Okulunun çalışma yapmasının sağlanması da isteniyor.

-Yurt sorunu

Meslek Yüksek Okulunun en önemli amaçlarından birinin eğitim-öğretim görevi olurken, bir diğer görevinin de yapacağı eğitimler, seminerler, toplantılarla bulunduğu yerin sorunlarına çözüm arayacak çalışmalar yapması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, “Biz Meslek Yüksek Okulunun bu yönde bir çalışma içerisinde olduğunu bilmiyoruz. Yalnız 10-12 yıl önce sıcak su ile ilgili bir toplantı ÇPL’de yapılmıştı. Konuşmacı olarak da İstanbul Üniversitesi’nden bir profesör gelmişti. Onun dışında bilmiyoruz. Diğer fakülte ve meslek yüksek okullarında bu tür çalışmalar yapıldığını okuyor, gıpta ediyoruz. Yılda en az turizm ve kaplıca suyu ile ilgili 3-4 seminer, toplantı yapılmalıdır. Hatta bu uluslar arası platforma çekilmelidir” diye konuştu.

Öğrencilerin bulundukları yerin ekonomisine büyük katkı sağladığına da dikkat çeken vatandaşlar, ancak öğrencilerin iyi eğitim almaları için iyi ortama sahip olması gerektiğini, özellikle yurt sorununun çözülmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Okul Yönetiminin en büyük görevlerinden birinin de yurt sorununa çözüm bulmak olduğunu vurgulayan vatandaşlar, bu konuda yöneticilerin bir çalışma yapıp yapmadıklarının da bilinmediğini iddia ettiler.

-Öğrenci kayıtları düşüyor

İlçemiz Meslek Yüksek Okulu öğrenciler tarafından geçmiş yıllara oranla düşüş yaşanmasına rağmen tercih edilirken, Çüngüş Meslek Yüksek Okuluna bu yıl sadece 2 öğrenci kayıt yaptığı, Ergani Meslek Yüksek Okulunu ise 17 öğrencinin tercih yaptığı, söz konusu okulda 2’li eğitim yapıldığı göz önüne alındığında yapılan kaydın çok düşük kaldığı öğrenildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa