SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Olan ülkeye oluyor!

Olan ülkeye oluyor!
Bu haber 29 Nisan 2019 - 0:17 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Eğitim yaşamın her kademesinde çok önemli. Taa doğumdan itibaren başlayan eğitim, insanın geleceğine yön veren yapı taşlarından biridir.

Böylesine önemli bir konuda, “ülkemiz ne durumdadır diye” sorsam, sanırım az gelişmiş ülkeler seviyesinde olduğunu söyleyeceğinizi duyar gibiyim.

Son yıllarda eğitim sistemimiz adeta çökertildi, kaliteli eğitim diye birşey kalmadı.

Bunun sonucu olarak da ülkemiz maalesef bilim ve teknolojiden hızla uzaklaştı, ülkeler teknolojik yarışa girerken, ülkemiz hep geriledi.

Beyin göçü bu nedenle hızlandı.

Düşünün, insanlar doğup, büyüdüğü ilçelerine eğitim yatırım yapmasına rağmen, sistemin işlememesi sonucu bundan sonuç alınamıyor.

Ne demek istediğimi anlatacağım.

İstanbul Ataşehir’de Eğitim Kurumu bulunan sevdiğimiz, saydığımız İşinsanı Sayın Mevlüt Adıgüzel, ilçesi Çüngüş’te Meslek Yüksek Okulu’nun Ergani’de eğitimini sürdürmesine gönlü razı olmamış, Dicle Üniversitesi’nin öne sürdüğü “Bina yok” talebini hemen karşılamış, okul binası ve pansiyon yaptırıp, tahsis yapmıştı.

O zamanki Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Arıtürk başta olmak üzer büyük bir katılımla okulun açılışı gerçekleştirilmişti.

Aradan yıllar geçti.

Maalesef Dicle Üniversitesi, Çüngüş Meslek Yüksek Okuluna öğretim elemanı ve personel yeterince göndermeyince okul açılışından sonra her geçen yıl kan kaybetti, öğrenciler kayıt yaptırmadı, dolayısıyla okul kapanmayla karşı karşı kaldı.

Şimdi söyleyin; insanlar okulun daha işler bir hale gelmesi için yoğun çaba harcarken, esas sahibi olan kurumun, okula sahip çıkmamasını nasıl izah edebilirsiniz?

Yazık değil mi?

İlçemiz için de bu geçerli. Yıllar önce ilçemizden alınan Turizm ve Otelcilik Bölümü, bu okuldan mezun olacaklara iş olanağı hazır olmasına rağmen, Dicle Üniversitesi neden ilçemize vermiyor?

Gerçekten düşündürücü.

Demek ki her il’e üniversite açmak o kadar da önemli değil. Önemli olan mevcudu güçlendirmek, kaliteli eğitimi gençlerin almasını sağlamak.

Bunu yapamazsanız, istediğiniz kadar üniversite açın, eğitim de hep geride kalırsınız.

Olan geçlere oluyor, ülkeye oluyor.

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA