SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

ÖLEN KİŞİ İÇİN DEFİN RUHSATI VERİLMESİ

ÖLEN KİŞİ İÇİN DEFİN RUHSATI VERİLMESİ
Bu haber 20 Ocak 2019 - 23:43 'de eklendi ve 513 kez görüntülendi.

DR. MELİH AKAY ARSLAN

Bir kişi vefat ettiğinde cenazenin defnedilebilmesi için mutlaka defin ruhsatının düzenlenmesi gerekir. Defin ruhsatı düzenlenmeden bir cenaze defnedilemez.

Herhangi bir adli şüphenin olmadığı ölüm olaylarında; yani bir kişi doğal yollardan hastalık vs. şeklinde herhangi bir sağlık kuruluşunda, evde veya başka yerde fark etmez vefat ettiğinde defin ruhsatını doktor verir. Bu nedenle bir kişi evde vefat ettiğinde mutlaka cenazeyle ilgili doktorun haberdar edilmesi gerekir.

Maalesef ilçemizde çok sık olmasa da yaşadığımız bir sıkıntı cenazenin nöbetçi doktorun bilgisi olmadan defnedilmesi. Bu şu an birkaç sene öncesine göre çok azalmış olsa da, zamanzaman yaşıyoruz bu sıkıntıyı. Lütfen bu konuda duyarlı olalım nöbetçi doktoru çağırmadan cenazeyi yıkamayalım, defnetmeyelim.

Dediğim gibi sadece defnetmek de değil cenazenin yıkanmaması da lazım. Nöbetçi doktor bakar ölü muayenesini yapar. Tamamdır cenazeyi defnedebilirsiniz dedikten sonra yıkama ve diğer işlemlere başlanır.

Bazen nöbetçi doktoru bilmiyoruz şeklinde dönüşler oluyor. Burada yapmamız gereken şu:Her mahalle muhtarı aile hekiminden aylık nöbetçi doktor listesini almalı. Nöbetçi listesinde o gün kim nöbetçiyse ismi ve telefon numarası yazıyor. Nöbetçi doktor o gün telefonunu açık tutmak zorunda. Tabiçok nadir de olsa bazen yine de ulaşılamayabiliyor. Şebeke çekmiyor vs.O durumlarda da mahallenin kendi aile hekimi aranarak nöbetçi doktora ulaşılması için yardım istenebilir. Doktora ulaşılamama durumu dediğim gibi çok nadir olan bir durum. Bu durumda da köyün aile hekimi aranarak en hızlı şekilde doktora ulaşılması için yardım alınır.

Aslında olması gereken kişinin ölüm kararının da bir sağlık çalışanı tarafından verilmesidir. Evde bir kişinin solunumu durduğunda, kalbidurduğunda, öldüğü düşünüldüğünde hemen 112 ACİL aranarak ambulans çağrılmalı. Yasal olarak bir kişiye ölüm kararı verilebilmesi için belli bir süre ilk yardım müdahalesinin yapılması gerek. İlk yardım sonunda ölüm kararı verilirse zaten ambulansta veya ulaşmışsa hastanede defin ruhsatı da düzenlenir ve cenaze işlemleri başlatılır. Yani evde kişinin öldüğü kanaatine varılıp nöbetçi doktoru ölü muayenesi yapmak için çağırmak çok doğru değildir. Belki ilkyardım yapılsa kişinin kalbi tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Ayrıca ölen kişinin nüfus işlemlerinin yapılabilmesi için de defin ruhsatına ihtiyaç vardır. Kişinin defin ruhsatı olmadan Nüfus Müdürlüğü tarafından işlem yapılamaz. Cenaze gömüldükten sonra da hiçbir doktor defin ruhsatı vermez, vermemelidir. Yasal olarak böyle durumlarda kolluk kuvvetlerince tahkikat başlatılması, mezarın açılması gerekir. Hiçbirimiz defnettiğimiz bir yakınımızın mezarının açılmasını tabii ki istemeyiz.Bu nedenle kişi vefat ettiğinde defin ruhsatının düzenlenmesi için sağlık çalışanlarına haber vermeliyiz. Hatta dediğim gibi kişinin öldüğüne kendimiz karar vermeden 112 ACİL’i arayarak ambulans çağırmalıyız.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa