SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Orantısız kiralar isyan ettiriyor

Orantısız kiralar isyan ettiriyor
Bu haber 15 Eylül 2019 - 23:38 'de eklendi ve 329 kez görüntülendi.
  • Ev kiraları büyükşehirdeki kiraları geçti

 

İlçemizdeki orantısız ev kiraları kiracıları isyan ettirdi. Ev kiraları büyükşehirdeki kiraları geçti, kiracılar kara kara düşünüyor.

İlçemizdeki ev kiraları adeta cep yakıyor. Son 1 yıldır yükselişe geçen kiralar karşısında kiracılar kara kara düşünürken, yetkililerin konuyla ilgili çalışma yapmasını bekliyorlar. İlçemizde kaloriferli daireler doğalgazın gelmesiyle birlikte en düşük bin liraya kiraya verilirken, sobalı evler 500 liraya kiralanıyor. Yeni yapılan dairelerde ise en düşük kiraların 1200 liradan başladığı belirtiliyor.

Konut satışlarının durduğu şu günlerde, kira fiyatlarında düşüş yaşanmıyor. Diyarbakır ile yarışan ilçemiz, bazı mahallelerde Diyarbakır’dan daha yüksek fiyatlarla evler kiraya veriliyor. Diyarbakır gibi metropol bir şehirde ünlü bir alışveriş merkezinin hemen yanında 900 ile 1000 lira arasında evler kiraya verilirken, burada yeni yapılan dairelerde kiralar 1200 lirayla başlayarak Diyarbakır’ı kira yarışında adeta geride bırakıyor.

-Bu fırsatçılığa biri dur denmeli

Bu duruma isyan eden kiracılar, ev sahiplerinin durumu fırsata çevirdiğini ve yetkililerin bu fırsatçılığa dur demesi gerektiğini söylediler. İlçenin büyümesinin ardından son yıllarda kiraların orantısız olarak arttığı belirten kiracılar şu ifadelerde bulundular;

“Son yıllarda ev sahipleri durmadan kiralara artış yapıyorlar. Hatta evin içindeki tadilatları bile kiracıların üzerine yıkıyorlar. Ev sahipleri evlerini en yüksek fiyatı verene veriyor. Bu durum aslında doğru değil. Çünkü bu bir fırsatçılıktır. Hâlbuki bunları denetleyen bir kurum olmalı. Yazık yani düşünün asgari ücret 2 bin TL, bu kişi bin lira kira veriyor. Sobalı evde 500 liraya oturuyoruz, adam bir anda gelip evin kirası bin lira oldu diyor. Birden bu kadar zam yapılmaz diyorsunuz, beğenmiyorsan çıkarsın diyorlar. Biz bu kiraları verdikten sonra evde ne yiyeceğiz, ne içeceğiz?”

-TOKİ’den üvey evlat muamelesi?

İdarecilerin bu konu üzerine odaklanmasını isteyen vatandaşlar, çözümlerden birinin de sosyal konut projesi olduğun, fakat TOKİ’nin ilçeye üvey evlat muamelesi yaptığını öne sürdüler.

Vatandaşlar, sosyal konut yapacağız diye yıllar önce o zamanki Kaymakamımız İsmail Çataklı ve Milletvekilimiz Cavit Torun’un yoğun çabalarıyla hazine arazisinin TOKİ tarafından konut yapılması şartıyla devredildiğini belirterek,“Türkiye’de arazi devredilen ve TOKİ tarafındankonut yapılmayan tek yer ilçemiz oldu. Ergani, TOKİ’nin T’sini bilmezken biz arazi devri gerçekleştirdik, şimdi Ergani’de üçüncü etap yapılırken, biz konut yapılmadığı için arazi hazineye devredildi. Sadece dışarıdan gelen memur, işçiler için değil, ilçede yaşayan halk için de kiralar büyük külfet oluşturuyor.Umuyoruz ki yerel yöneticiler harekete geçerek bu orantısız artışa ve kira fiyatlarına müdahale ederler” şeklinde konuştular.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA