SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Ormanlar memleketimizin akciğeridir”

“Ormanlar memleketimizin akciğeridir”
Bu haber 29 Nisan 2019 - 0:06 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.
  • Orman Haftası kapsamında bin fidan dikildi

 

Orman Haftası etkinlikleri kapsamında ilçemize bin fidan dikildi. Kaymakam Nazlı Demir, ormanların memleketin akciğeri olduğunu söyledi.

Dünya Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Çüngüş Yolu üzerindeki su deposu mevkiinde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkan Vekili Celal Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun, daire amirleri, kamu personelleri, öğretmen ve ilköğretimden ortaöğretime kadar öğrencilerin katıldığı fidan dikim etkinliğinde yaklaşık bin adet çam ve mavi servi fidanın dikimi yapıldı.

Kaymakam Nazlı Demir, büyük bir istek ve keyifle gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğinde emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam Demir, ormanların memleketin akciğeri olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” diye buyurmuşlardır. Aklımızın erdiği andan ölüme kadarki yaşam sürecimizde ağaç dikerek ve ormanları koruyarak gelecek nesillerimize daha temiz ve daha yeşil vatan toprakları bırakmak hepimizin en temel sorumluluklarından biridir.

İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar hayatının her döneminde ihtiyaç duyduğu kökünden, yaprağından ve meyvesinden yararlandığı ağaç türleri yaşam için de önemli yere sahiptir. Ağaçsız bir dünya düşünülemez. Ağacın faydaları saymakla bitmez. Ağaç denildiğinde akla ilk olarak temiz orman havası gelmektedir. Ağaçlar bireylerin rahat nefes almasını sağlar. Çünkü bir ağaç yılda ortalama 8 bin kilo toz emmektedir.

Gelişen teknoloji ve sanayi kuruluşlarının kentlere yakın yerlerde yapılması havayı kirletmektedir. Ağacın yaprakları etrafta ki toksit ve radyoaktif havayı emerek temizlemektedir. Ağaçlar insan hayatı için önem taşıyan ve hayatını devam ettirmek için çok önemli olan su üretimine katkı sağlamaktadır. İnsanların ve diğer canlıların yaşamı için önem arz eden su üretimine sağlayarak kuraklığı önlemektedir. Bir ağaç yılda ortalama 60 metreküp su üretmektedir.Ağaçlar toprak oluşumunu hızlandırmakta ve kurak alanlar da oluşan erozyonu önlemektedir.

Bugün örnek olacak bu çalışmayla sorumluluğumuzu bir nebze de olsa yerine getirebildiysek ne mutlu bizlere.Sonbahar ayında yeni bir fidan dikimi etkinliği daha yapmayı planlıyoruz.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA