SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Özhaseki: Diyarbakır ve Sur artık terörle anılmaz

Özhaseki: Diyarbakır ve Sur artık terörle anılmaz
Bu haber 21 Ocak 2018 - 23:37 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da düzenlenen karne dağıtım törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentteki okullaşma oranının yüksek olmasının önemine değinerek, bundan son derece mutluluk duyduğunu söyledi.

Eğitim ve öğretimde yarıyıl tatilinin başlaması nedeniyle Diyarbakır’da düzenlenen karne dağıtım törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Hasan Basri Güzeloğu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı. Kayapınar ilçesindeki Minikler Anaokulunda yapılan karne dağıtım töreninde Bakan Özhaseki, minik öğrencilerle bir araya gelerek karne ve çeşitli hediyeler verdi.

‘ÇOCUKLAR ÖRGÜTLERİN GÜDÜMENE GİRECEK ŞEKİLDE BOŞ BIRAKILMAMALI’

Karne dağıtım töreninde konuşan Bakan Özhaseki, Diyarbakır’da yüzde 98 oranında bir okullaşma oranının olduğunu belirterek, bundan mutluluk duyduğunu söyledi. Eğitim sisteminin bilimsel esaslarla oturtulduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Her işin başı eğitim. Eğer eğitimi siz bu yaşta doğru ve bilimsel esaslara oturmuş vaziyette çocuklarımıza verirseniz, o çocuklardan ilerde çok büyük faydalar bekleyebilirsiniz. Ama eğitimi veremezseniz, başka batıl inançlarla kafalarını doldurursanız veya terör örgütlerinin güdümüne girecek şekilde boş bırakırsanız işte o nesillerden bir şey beklemek doğru olmaz. Hepimizin okullarda öğrendiği birleşik kaplar misali var. Birleşik kapların bir tarafından suyu döktüğünüzde diğerlerine eşit bir vaziyette yayılır. Eğer eğitimi insanoğluna doğru bir şekilde verirseniz bu iyilik olarak, gelişmişlik olarak, refah, kalkınma olarak, kültür ve sanat olarak karşınıza çıkar. Allah korusun bunu vermezseniz, kötülük verirseniz, cahil bırakırsanız, o da karşınıza her zaman tabii ki kötülük, cehalet, sevgisizlik, ilkellik olarak döner. O yüzden eğitime son derece önem veriyoruz” dedi.

Diyarbakır’da karne dağıtım töreninden sonra Sur ilçesinde sürdürülen inşa çalışmalarını denetleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki tarihi Ulu Cami’de cuma namazını kıldı. Namazın ardından Sur ilçesindeki çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bakan Özhaseki, ilçede 1.5 yıldır çalışmaların sürdüğünü belirtirek, şöyle konuştu:

“Yapılanları bire bir takip ediyorum, geldiğimiz son noktayı görmek üzere buradayız. Birçok şey yapıldı, söylediğimiz her söz yerine geldi. Ancak, sadece yıkım yapılan mahallelerde o geleneksel dokunun yapımı esnasında çok somut adımlar atamadık. Sebebi de oradaki evlerin, bir kısmı tarihi eserlerin hepsi tescilli, bunların planlamasının yapılması, kurullardan geçmesi, daha sonra bunların hayata geçirilmesi biraz zaman alıyordu. İşte onların hepsini geçtiğimiz yakında başlayacağımız bir dönem başlıyor. İnşallah çok kısa süre içerisinde burayı bitiririz, Sur’daki hizmetlerimiz az çok tamamlanmış olur. Diyarbakır’ımız ve Sur’umuz bundan sonra terörle anılmaz, hiç değilse tarihin en güzel eserlerinin yaşandığı bir bölge olarak, turizm destinasyon merkezi olarak geçer. Herkes buraları görmeye, Diyarbakır’ı tanımaya gelir. Diyarbakır’ı görmeye geldiği gibi, yöresel tatlarını lezzetlerini de burada yaşamaya gelir. Buranın sıcaklığını, ilgisini görmeye gelir.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Özhaseki, bir gazetecinin bazı derneklerin, Sur ilçesindeki tarihi dokulara bilerek zarar verildiği yönündeki açıklamalarını hatırlatması üzerine ise, “Aslında ilk geldiğim günden itibaren, arkamdan dönen bir yalan furyası var. Bunlara da alıştık, sivil toplum örgütü adı altında bir araya gelmiş aslında bana göre şahsi kanaatim olarak söylüyorum bunu PKK terör örgütünün uzantıları, onların sözcülüğünü yapıyorlar. İlk geldiğim günden itibaren şunu söylüyorlardı burası tamamen boşalacak, tarihi eserler istimlak bile ediliyor. Meclis’teki uzantıları da şöyle diyordu. ‘Ne istiyorsunuz yahu tarihi eserleri niye istimlak ediyorsunuz, niye kamulaştırıyorsunuz. Orada devlet her tarafı yıkacak, alış eriş merkezleri koyacak, zenginlere peşkeş çekecek’. Bu kulaklar defalarca bunları duydu, aradan 1.5 yıl geçti. Hangi dedikleri doğru çıktı? Hiçbir dedikleri doğru çıkmadı. Burada 2012’de onaylanan koruma amaçlı bir imar planı var. Bunu eski belediye kendi yapmış, o planda bir revize yaptık biz daha doğrusu o planı baz alarak yaşanabilir bir hale gelen, ticareti canlı geleneksel yaşamın sürdüğü bir ortam haline getirmeye çalıştık. O plan doğrultusunda hareket ediyoruz, o plan haricinde hiçbir şey yapmadık. Zaten burada yapılacak konutların hepsi Diyarbakır’ın klasik evleri olacak” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa