SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı Diyarbakır’da yapıldı

Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı Diyarbakır’da yapıldı
Bu haber 20 Aralık 2020 - 23:58 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan belediye başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ve akademisyenlerin katılımlarıyla Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) “Pandemi sonrası bölgesel kalkınma” konulu toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda geçmiş dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Türkiye Belediyeler Birliği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in bir konuşma yaptı.

Sözlerine bölgenin çok özel olduğunu belirterek başlayan Şahin, Dicle’nin ve Fırat’ın çocukları olarak bir araya geldiklerini söyledi.

Salgınların ekonomiye etki ettiğini ve hızlı kararlar alınamadığında, sorunlara neden olduğunu aktaran Şahin, dünyada yeşil ekonominin gündemde olduğunu, bunları konuşmaları gerektiğini belirtti.

“Bölgesel toplantıları çok önemsiyoruz”

TBB olarak bölgesel toplantıları çok önemsediklerini, bastıkları toprakların çok kıymetli olduğunu dile getiren Şahin, “Bu ekonomi, istihdam, gelecek. Rabbim vereceği her şeyi vermiş. Kıpkırmızı bir toprak ve çok bereketli. Dünyaya bu gözle bakın, dünyanın hiçbir yerinde bu bereket yok. Bize düşen bunu nasıl kalkınma modelini dönüştüreceğiz. Dünya yeşil ekonomi diyor yapacak ilk yer Güneydoğu.” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı ve dirençli şehirler kodlamasının biran önce yapılması, akıllı şehirler için yüksek teknolojilerin kullanılması gerektiğini aktaran Şahin, dijitalleşmenin önemli olduğuna değindi.

Yerli ve milli enerjinin, demokrasinin ve kalkınmanın yerelde başladığını ifade eden Şahin, “Sürdürülebilir kalkınma denilen bir şey var. Artık ekonomik kalkınma yetmiyor. Toplumsal huzur ve barış için sosyal adaleti ve barışı sağlamamız, insani gelişmişlik kriterlerinizi arttırmamız, çevresel kalkınmayı bir bütün olarak görmemiz lazım. Yalnızca devletten beklemeyeceğiz. Ankara versin biz de harcayalım demeyeceğiz. Öyle bir dünya yok. Kendi öz kaynağımızı nasıl çoğaltacağız? Biz Diyarbakır’ın ve bölgenin emrinde ve hizmetindeyiz. Bunu birlikte başarmamız lazım. Diyarbakır’ın dağlarında çiçekler açtığında burada festivaller yapacağız. Diyarbakır’ın çocuklarıyla çiçekler toplayacağız. Diyarbakır annelerinin ağlamadığı, güldüğü, başını yastığa koyduğunda umutla baktığı bir Diyarbakır, bölge istiyoruz. Bölge ve bölgenin insanı bunu hak ediyor. Bunun için el ele vereceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Hiçbir şey eskisi gibi değil”

Pandemiyle birlikte üretim biçiminin, lojistiğin, tedarik ve çalışma biçimlerinin hatta memuriyetin bile değiştiğini ifade eden Karaloğlu, hiçbir pandeminin kıyamete kadar sürmediğini, pandeminin mutlaka son bulacağını, toplantının amacının da pandemi sonrası nasıl bir dünyanın kendilerini beklediğinin olduğunu belirtti.

“Pandemiye rağmen iç turizmde tur operatörlerinin tamamının sayfalarında Mezopotamya’nın altın üçgeninde 3 gece 4 günlük turlar satılmaya başlandı”

Pandemiden çıkma sürecinde bölgesel kalkınmanın önemli olduğunu dile getiren Karaloğlu, bölgelerin potansiyelini ortaya çıkarmanın ve iş birlikleriyle güçlerini öteye taşımanın gerekliliğine değindi.

Karaloğlu, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin olarak Mezopotamya’nın altın üçgeninde kültür ve inanç turizmi çalıştayı yapıldığını belirterek “Bölgede turizmi nasıl geliştireceğimizi, tanıtımın da şehir bazlı değil bölge bazlı yapılarak daha büyük imkalanlara nasıl ulaşabileceğimizle, ilgili bir toplantı yaptık. Toplantıyı yapalı bir ay oldu ve şu anda pandemiye rağmen iç turizmde tur operatörlerinin tamamının sayfalarında Mezopotamya’nın altın üçgeninde 3 gece 4 günlük turlar satılmaya başlandı. Şehir olarak değil bölgesel olarak güçlerimizi birleştirdiğimizde nelerin olacağını gördük. Bu toplantıda da bir ilin diğer ilin eksiğini tamamlayacak potansiyelinin olduğunu görüyoruz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa