SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Pandemide Milli Eğitimin faaliyetleri hız kesmedi

Pandemide Milli Eğitimin faaliyetleri hız kesmedi
Bu haber 15 Şubat 2021 - 0:09 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.
  • 5 okulda kütüphane açıldı
  • Her aya en az bir faaliyet sığdırıldı

 

İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü pandemi döneminde de hızını kesmedi. Bu dönemde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin yanında olan Milli Eğitim Müdürlüğü, ihtiyaçlar çerçevesinde hareket etti. Pandemi dönemi olmasına rağmen her aya en az bir faaliyet sığdıran Milli Eğitim Müdürlüğü, yine bu dönemde 5 okula kütüphane kazandırdı.

Çok zor bir süreçten geçtiklerini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, pandemi döneminde de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hem yetkililerin hem de hayırseverlerin destekleriyle öğretmen ve öğrencilerin yanında olduklarını belirtti. Bu zor süreçte her aya en az bir faaliyet sığdırmayı başardıklarını belirten Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

Ocak ayında; “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerimiz ilçemiz kırsal mahallelerinde küçük çaplı tamirat-tadilat işlemlerini gerçekleştirdiler. “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında kırsal mahallelerimizde öğrenim gören 1200 öğrencilerimiz sinema etkinliklerine katıldılar. Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen “Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitici Eğitimi” Projemizle Okul öncesi ve Sınıf Öğretmenliği branşlarında görev yapan 30 öğretmenimize 3 gün süren eğitim aldı. Taşımalı Eğitim kapsamında okullarımıza öğrenci taşımacılığı yapan 226 servis şoförümüze Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığının ortaklaşa yürüttüğü “İyi Dersler Şoför Amca” projesi kapsamında Şube Müdürümüz ve Jandarma Trafik Ekiplerince “İletişim, İlkyardım ve Trafik Eğitimi” verildi. “Eğitimde Kaliteyi Artırmak İçin Köy Okullarımız Birleşiyor Projesi” başlatıldı. Müdürlüğümüzce yürütülen proje kapsamında ilçemizdeki birleştirilmiş sınıflı her okulumuz bir kamu kurum ve kuruluşu ile kardeş okul olarak eşleştirildi. Müdürlüğümüzce yürütülen “Birlikte Başaralım Projesi” kapsamında Ortaokulların 8. sınıflarında öğrenim gören 1500 öğrencimize ve Liselerimizin 12. Sınıflarında öğrenim gören 650 öğrencimize yönelik düzenlenen kazanım değerlendirme sınavları gerçekleştirildi.

Şubat ayında; hayırseverlerin desteğiyle Çermik Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitleri Ortaokuluna ve Yayıklı Ortaokuluna kütüphane yaptırıldı. Müdürlüğümüzce yürütülen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen “Çermik Okul Öncesi Eğitimi Destekleme Merkezi Projesi” nin açılışı gerçekleştirildi.

Mart ayında; Kaymakamlığımız, Çermik Belediyesi ve müdürlüğümüz işbirliğinde aralarında yazar, şair, akademisyen, eğitimci ve sosyal girişimcinin bulunduğu toplamda 30 katılımcı ve 80 yayınevi ile Çermik Kitap Fuarı 10-14 Mart tarihlerinde düzenlendi. Covid-19 Salgını nedeni ile Uzaktan Eğitime Geçişle beraber Sosyal Medya hesaplarımızdan her gün evde yapılabilecek etkinlik paylaşımlarına başladık.

Nisan ayında; uzaktan eğitimin devam ettiği günlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında daire amirleri ile birlikte çocuklarımızı evlerinde ziyaret ederek bayramlarını kutladık.

Mayıs ayında; “Evdeyim Ama Trafik Kuralları Aklımda” konulu online resim yarışması düzenledik. Dereceye giren öğrencilerimize hediyeleri takdim edildi. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programında 4 okulumuzun projeleri kabul edildi. Müdürlüğümüzce yürütülen “Evde Kal Kitapla Kal” projesi ile uzaktan eğitimlerine evden devam eden öğrencilerimize kitap temini yapılarak dağıtımı sağlandı.

Temmuz ayında; “15 Temmuz Milli Birlik ve Dayanışma Günü” temalı çevrimiçi resim yarışması düzenlendi, Hükümet Konağı Bahçesinde fotoğraf sergisi açıldı. Okullarımızda belediyenin katkılarıyla bahçe düzenlemesi yapıldı.

Ağustos ayında; 2020 LGS de Müdürlüğümüze bağlı ortaokullardan 82 öğrencimiz Fen Lisesine 18 Öğrencimiz sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesine 12 öğrencimiz Proje Okullarına yerleşti. Diyarbakır genelinde LGS net toplamında ilçemiz 2. Sırada yer aldı. “Okulları Birlikte Açacağız” sloganı ile okul müdürlerimiz ile toplantılar yapılarak Pandemi koşullarında yapılan ve yapılacak olan hazırlık çalışmaları konuşuldu ve denetlendi. İnternet ve Bilişim araçlarına ulaşımı olmayan öğrencilerimiz için 4 okulumuzda EBA Destek Merkezi açılışını gerçekleştirdik.

Eylül ayında; Gelincik Dağı İlkokulu’nda yaptırılan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Bursluluk Sınavı okullarımızda Covid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Okullarımızda gerekli önlemleri aldık. Velilerimizle görüşmeler yaptık her zamankinden daha fazla bir heyecanla hazırlıklarımızı tamamlayarak okullarımızı kademeli olarak açtık.

Ekim ayında; İlçemiz Kaymakamı Ramazan Polat’ın destekleriyle 18 okulumuzun boya, bakım ve tamirat işleri yapıldı. Hayırseverlerin, Bayat İlkokuluna yapmış oldukları kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Kasım ayında; Öğretmenlerimizin Mesleki Gelişimine katkı sunmak amacı ile e-twinning  Mesleki Gelişim Webinarları düzenledik. Öğretmenlerimiz “Uzaktan Eğitim Yakından İlgi” diyerek hazırladıkları çalışma materyallerini öğrencilere evlerinde teslim ettiler.

Aralık ayında; Eğitime Destek olmak amacı ile Kaymakamlığımız tarafından 240 Belediyemiz tarafından 60 Hayırseverler tarafından 125 Bakanlığımız tarafından 614 olmak üzere toplam 1044 adet Tablet ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldı.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, bu süreçte okul spor faaliyetlerine katılarak il ve bölge birincilikleri elde ederek öğrencilerin Türkiye finallerine kalmaya hak kazandıklarını belirtti. Milli Eğitim Müdürü Bozdoğan, bu dönemde de çocukların ve meslektaşlarının yanında olmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA