SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Paşa hamamlarımız da yenileniyor

Paşa hamamlarımız da yenileniyor
Bu haber 30 Temmuz 2018 - 0:30 'de eklendi ve 183 kez görüntülendi.
  • Valilik İzleme Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından gerekli ödenek sağlandı

 

İlçemizin önemli tarihi yapılarından olan Hamambaşı’ndaki Paşa Hamamlarının da restorasyonu gerçekleştirilecek. Restorasyon için gerekli ödenek Diyarbakır Valiliği Yatırım İzleme Komisyonu Başkanlığı tarafından sağlanacak.

Tarihi Paşa Hamamlarının restorasyonu için Mayıs ayında Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında Valilikte toplantı gerçekleştirilmişti. Toplantıya; Vali Yardımcısı Tolga Toğan, Kaymakam Mehmet Şerif Olçaş, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cemil Alp ve İnşaat Mühendisi Hayrullah Çelik de katılmıştı.

Yapılan toplantıda ilçemizdeki tarihi paşa hamamları hakkında Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na bilgi verilmesinin ardından paşa hamamlarının restorasyonu için düşmeye basıldı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Başkanlığı’nda toplanan Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu’nun paşa hamamlarının restorasyonu için gerekli ödeneği vereceği belirtildi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, ilçe halkı tarafından küvetli diye tabir edilen ve özel aile kabinlerinde restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, büyük ve küçük paşa hamamları için yapılan girişimlerin sonuç vermesinin kendilerini oldukça heyecanlandırdığını belirterek, Gazetemize şunları söyledi;

“Diyarbakır Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na sunduğumuz proje, kurul tarafından onaylandı. Daha öncesinde Kaymakamımız ve ben, Sayın Valimiz ile bir araya gelerek paşa hamamlarının tarihini ve önemini kendisine aktardık. Sayın Valimizin bu konudaki yaklaşımı bizleri zaten oldukça heyecanlandırmıştı, şimdi de projemize onay verilmesi bizi oldukça mutlu etti.

Eylül ayında ihalesini yapacağımız projenin restorasyonunu, hamamlarımızın tarihi dokusuna uygun şekilde gerçekleştireceğiz. Hamamların kubbeleri ve tavanları cam mozaik yapılacak. Mozaikle kaplanan kubbe sıcak olacak, su tutmayacak. Kubbelerin dış cephesi de kurşun kaplama şeklinde olacak.

Yıkanma alanlarındaki musluklar Osmanlı döneminde kalan musluklar, kurnalar da yine Osmanlı tarz kurnalar şeklinde yapılacak. Soyunma kısmındaki mermerler kaldırılarak bazalt taşı döşenecek.

Hamamın önündeki büfe kaldırılarak idari bina yapılacak. Hamamların peyzaj çalışmaları yapılarak arka kısımda kafeterya ve oturma alanları yapılacak.”

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, iki hamamın restorasyonunun ardından, ilçemizin tarihi simgelerinden olan paşa hamamlarını tamamlayarak orijinal görüntüsüne kavuşturulacağın, çevresinde de gerekli düzenlemelerin yapılması için çalışmalara başladıklarını sözlerine ekledi.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA