SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Peygamberimizin ahlakını örnek almalıyız

Peygamberimizin ahlakını örnek almalıyız
Bu haber 11 Kasım 2018 - 23:46 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

– Köprü-Der tarafından Mevlid-i Nebi programı düzenlendi…

 

Köprü-Der ilçe temsilciliği tarafından Mevlid-i Nebi programı düzenlendi. Programda, gelen konuklara Peygamberimizin ahlakının örnek alınması vurgusu yapıldı.

Peygamber Sevdalıları Platformu Köprü-Der Çermik Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi programı, ilçemizde bir düğün salonunda yapıldı. Etkinliklerinin bu yılki temasının “Ahlak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)” olduğu belirtildi.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, daha sonra ilahi sanatçıları ilahilerini seslendirdi. İlahilerden sonra, mevlit okundu ve salavat getirildi.

Günün açılış konuşmasını Köprü-Der İlçe Başkanı İdrsi Kaçmaz yaptı. Köprü-Der İlçe Başkanı Kaçmaz,” Hz. Muhammed her konuda bizlere örnek bir şahsiyettir. Hz. Aişe “O’nun ahlakı Kuran’dır” diyerek, bize kurtuluş reçetesini sunmuştur. İnsan oğlunun en büyük ve sonsuz hazinesi güzel ahlakı ve adaletidir. Nitekim Cenab-ı Hak bir ayetinde “O’nu güzel ahlakı için göndermiş buyurdum” demiştir. Peygamberimiz, adaletin herkesi için gerekli olması gerektiğini söylemiştir” dedi.

Başkan Kaçmaz’ın konuşmasının ardından yeniden ilahiler okundu ve konuk konuşmacı olarak ilçeye gelen Sertaç Tekdal, sahneye davet edildi.

Sertaç Tekdal, Peygamber Efendimizin İslamiyet yayılmadan önce de dürüst ve ahlaklı bir insan olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çocukların diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların insandan bile sayılmayıp bir eşya gibi şehvet tacirlerine satıldığı, akla gelebilecek her çeşit sapkınlık ve ahlaksızlığın hâkim olduğu bir dünyada; ahlak, adalet, sevgi, merhamet temelleri üzerinde yükselen bir devletin kurucusu olan yüce İslam Peygamberini tanımak, tanıtmak, onu anmak, onun yoluna sarılmak adalete ve ahlaka susamış biz Müslümanlar için tek çare, tek kurtuluş yoludur.

Hazreti Muhammed (SAV) nerede zulme ve zorbalığa karşı bir oluşum varsa da içindeydi. Cahiliye Mekke’sinde bir avuç yiğit gençle birlikte ezilenlerin haklarını korkusuzca, güçlü Kureyş zorbalarından talep ediyordu. Ellerindekini yoksulların arasında paylaştırmakla yetinmiyor, dostlarına da aynı telkinlerde bulunuyordu. Tek derdi mazlum halkları adalet ve özgürlüğe kavuşturmak, Allah’ın kullarını, kulların kulluğundan kurtarıp gerçek özgürlük olan yüce yaratıcıya kulluğa kavuşturmaktı.

Peygamberimizin önemli özelliği olan bir ahlak Peygamberi olduğuna da işaret edilen mesajın devamında, “Her türlü çirkefe bulaşmış; bencil, yoz, kötülükler içinde yüzen bir toplumdan ahlak ve erdem timsali bir nesil yetiştirdi. Tarih boyunca insanlığa örnek olacak altın bir nesil inşa etti. Tüm güzellikleri içinde barındıran insanî ve ahlakî erdemlerle donanmış, merhamet, sevgi, şefkat numuneleri olan insanların tarih sahnesine çıkıp dünyayı adalet, merhamet, ahlakla diriltmesine giden yolu açtı.”

Konuk Konuşmacı Tekdal’ın konuşmasının ardından ilahi ve salavatlarla program sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa