SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Proje revize edildikten sonra yapılacak

Proje revize edildikten sonra yapılacak
Bu haber 26 Ekim 2020 - 0:26 'de eklendi ve 125 kez görüntülendi.
  • Yıkılma kararı var

 

Yıkılma kararı olan Belediye Başkanlığı yeni binasına kavuşacak.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, projenin revize edildikten sonra yapılacağını söyledi.

Yapımına 1974 yılında başlanan 1977 yılında hizmete giren zemin+bodrum+1 kat olarak inşa edilen ve 43 yıldan beri hizmet veren Belediye binası ile ilgili Diyarbakır Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 08.01.2015 yılında başvuruda bulunulduğu, yapılan başvuru üzerine de gelen teknik bir ekibin 20.01.2015 tarihinde rapor düzenlendiği bildirildi.

3 sayfa düzenlenen ve teknik bilgileri içeren raporun sonuç bölümünde, İnşaat Teknikeri Ramazan Çelik, Lab. Sorumlu Müh. Metin Millet ve Şube Müdürü İnşaat Mühendisi Şiar Özbay’ın imzasının yer aldığı ve 3 sayfa düzenlenen, teknik bilgileri içeren raporun sonuç bölümünde, şu görüşlere yer verildi;

“Yukarıda tespit edilen hususlar doğrultusunda yapının yatay ve düşük yük taşıma kapasitesinin artırılması için yapı güçlendirilmesi yapılması gerekmektedir.

Ancak yapının yaşı (-1974), kullanım özelliği, yapım tekniği, kolon en kesit koşullarının yetersiz olması, beton mukavemeti ve donatı durumunun yetersiz olması ve maliyet hesapları dikkate alındığında güçlendirme ve onarım maliyetleri (güçlenme projesi hazırlanması, güçlendirme ve genel onarım imalatları yapılması…) yapı maliyetinin yüzde 40’ını aşacağı öngörüldüğünden, Çermik Belediye Hizmet Binasının güçlendirilmesi ve onarılmasının ekonomik ve işlevsellik açısından uygun olmadığı, bu nedenle YIKTIRILMASI gerektiği, ancak güçlendirme/onarım veya yıktırılması durumundan hangisinin daha uygun olacağının ilgili kurum tarafından değerlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.”

Belediye Başkanlığının rapor üzerine yaklaşık bir yıl önce proje hazırladığı, kapalı otopark, üstü yeşil alan, zemin+4 kat ve teras olan proje, ilgili kuruluşa sunulmuş, proje kabul edilmişti.

Projenin üstünden geçen sürenin ardından yapım müjdesi geçtiğimiz hafta ilçemizi ziyaret eden Münir Karaloğlu’ndan geldi.

Vali Karaloğlu, hazırlanan projenin bir devlet dairesi binası görünümünde olmadığını projede değişikliğe gidileceğini belirterek şöyle konuştu; “Bu nedenle, Belediye Fen İşleri ile Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri temasa geçerek projeyi hazırlayan mühendis ile bir araya gelecek ve proje yeniden revize edildikten sonra yapımı gerçekleştirilecek.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa