SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Projelerle eğitimin kalitesi arttırıldı

Projelerle eğitimin kalitesi arttırıldı
Bu haber 05 Şubat 2018 - 0:24 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.
  • Çocukların hayalleri gerçekleştirildi…
  • Milli Eğitim Müdürlüğü 2017 yılında birçok farklı projeye imza attı…

 

İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017 yılında birçok farklı projeye imza atıldı. Yapılan projelerle eğitimin kalitesi arttırılırken, aynı zamanda çocukların hayalleri de gerçekleştirildi.

2017 yılında gerçekleştirilen projelerden ana sınıflarından liselere kadar tüm öğrenciler yararlanırken, okullar yenilendi, kütüphaneler kitaplarla dolduruldu, başarılı öğrenciler ödüllendirildi.

Gerçekleştirilen projeleri ise şunlar oluşturdu;

HAYALLERİMİ YAZIYORUM

Bu proje ile ilçemizdeki ortaokul ve liselerdeki öğrencilere farklı türlerde metin yazma alışkanlığı kazandırıldı. Böylelikle öğrencilerin nitelikli yazar olma yolunda tecrübe kazanmaları sağlandı. Bu proje ile öğrenciler yazmaya yönlendirilecek ve öğrencilerin farklı edebi türlerde eser vermeleri teşvik edildi. Proje sonunda ödüller dağıtıldı. 3 bin 500 kitap öğrencilere hatıra olarak dağıtıldı.

HAYALLERİMİN UCUNDAN TUT

İlçemiz birleştirilmiş sınıflı ilkokullarında öğrenim gören çocukların hayalleri doğrultusunda oyuncak isteyen 950 öğrencinin hayalleri gerçekleştirildi, ayrıca Diyarbakır’ı hiç görmemiş 180 öğrenci Diyarbakır’a götürülerek sinemaya, lunaparka gidip eğlenmeleri sağlandı.

BİRLİKTE BAŞARALIM PROJESİ

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında, ilçemizin ders bazında bazı derslerin ortalamasının Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, istenilen seviyede olmaması nedeniyle İlçe Milli Eğitim AR-GE Birimi aracılığıyla, işbirliği içinde çalışarak okullarımızın akademik başarılarının arttırılması ve ortalamalarının yükseltilmesine yönelik çeşitli etkinlik ve çalışmalar yapıldı. Bu bağlamda okulların akademik başarısını düşüren etkenler tespit edilerek, ortaya çıkan sonuçların analiz edilmesiyle, alınması gereken tedbirler üzerinde gerekli çalışmalar yapıldı. Bunun yanında Öğrenci Eğitim Koçluğu projesi kapsamında 8. Sınıftaki her öğrencinin bir danışman öğretmeni olması sağlandı. Projenin yürütülmesine yönelik belli dönemlerde deneme sınavları yapıldı.

BEDENİNE VE RUHUNA KULAK VER PROJESİ

Çermik genelinde eğitim ve öğretim gören tüm öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin cinsel ihmal ve istismar konusunda bilgilendirilmesi ve önleyici çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda 9 bin 37 öğrenci, 314 öğretmen, Bin 202 veliye sunum yapıldı.

ÇERMİK OKUYOR

Okullarda her gün bir ders saati okuma kampanyası başlatıldı ve o saate okulda bulunan herkesin kitap okuması sağlandı. Tüm okullar projeye iştirak etti.

GAP İLE EĞİTİME CAN SUYU PROJESİ

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan GAP´la Eğitime Can Suyu Projesi onaylandı. Proje içeriğinde okullarda kütüphane kurulması, kütüphanelerin zenginleştirilmesi ve birçok etkinlik yer alıyor.

ÖĞRENEN, ÖĞRETEN LİDER ÖĞRETMEN

Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan “Öğreten Öğrenen Lider Öğretmen” adlı proje Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı. Proje kapsamında Eğitimci Ali Dolgunyürek tarafından 473 öğretmene Lider öğretmen ve koçluk eğitimi verildi. 650 öğrenciye sınav stersi ve kaygısı, soru çözme teknikleri eğitimi verildi

RENKLİ SINIFLARLA UMUTLU YARINLARA

SODES 2017 programı kapsamında hazırlanan SODES Renkli Sınıflarla Umutlu Yarınlara Projesi onaylandı. Bu projeyle birlikte ilçemizdeki anasınıflarına materyal ve oyuncak desteği sağlanacak.

4006 TÜBİTAK BİLİM ŞENLİĞİ BAŞVURUSU

18 okul tarafından başvuru yaparken, 8 okulun (Fen Lisesi, Fatih Ortaokulu, Gürüz Ortaokulu, Örenkuyu Ortaokulu, Dilekpınar Ortaokulu, Yeşilova Ortaokulu, Güney Ortaokulu, Bayrak Ortaokulu) Projeleri kabul gördü.

DEĞERLER EĞİTİMİ

  1. Öğrencilerimizi milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda, milli ve manevi donanıma sahip, duyarlı, bilinçli ve sorumlu fertler olarak yetiştirmek.
  2. Sosyal hayatın ahlaki ve etik değerlere uygun olarak şekillenmesine katkıda bulunan, temel insanî değer ve erdemlerle donatılmış ve bunları davranışa dönüştürebilen fertler yetiştirmek.
  3. Öğrencilerimizin kişilik gelişimlerini doğru yöneterek; topluma, sorun üreten değil çözüm üreten fertler kazandırmak.
  4. Öğrencilerimize olumlu davranışlar kazandırarak milletimizin eğitim ve öğretimden beklentilerine cevap vermek.

Belirtilen amaçlar doğrultusunda Değerler Eğitimi Projesi başlatıldı.  Her ay bir değer öğrencilere kazandırılması hedeflendi. 2017/2018 Eğitim Öğretim yılı değerleri kapsamında; Temizlik, hoşgörü, sabır, doğruluk ve dürüstlük, aile ve toplum, yardımlaşma ve dayanışma konularının bir bölümü işlenirken, bir bölümü de ikinci dönem işlenecek.

Seminer:

Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Gezer ilçemiz öğretmenlerine “Öğretmenlik Sanatı” konulu sunum yaptı.

BİR ÖĞRETMEN BİR FİDAN PROJESİ

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri dolayısıyla hazırlanan “Bir Öğretmen Bir Fidan” projesi kapsamında öğretmenlere 2 bin adet fidan dağıtıldı. Öğretmenlerimizle hayata kök salıp yeşeren çocuklarımızla birlikte toprakla buluşan fidanların da yeşermesi umuduyla.“Bir Öğretmen Bir Fidan” projesi gerçekleştirildi.

ATMAYALIM DÖNÜŞTÜRELİM PROJESİ

Çocuklara çevre bilinci kazandırmak ve onların duyarlı birer çevre dostu olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla başlatılan “Atmayalım Dönüştürelim Projesi” kapsamında ÇEVSAN ile işbirliği yapılarak okullara 400 adet geri dönüşüm kutuları dağıtıldı.

Günlük olarak okullarda toplanan atıklar yılsonunda Diyarbakır’da bulunan ÇEVSAN’a teslim edilecek. Çocuklar bilinçli olmayı öğrenirken elde edilen ücret ile okullarımıza katkı sağlanacak.

Çocuklara çevre bilinci kazandırmak, farkındalık yaratmak ve onların duyarlı birer çevre dostu olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla geri dönüşüm projesi başlatıldı. Ayrıca ÇEVSAN’la yapılan işbirliği neticesinde yılsonuna kadar bütün okullarınızda öğrencilerimize bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır. Bilgilendirme çalışmaları Aynalı Ortaokulu,15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu, Şehit Ömer Yaman Ortaokulu, Cavit Torun İmam Hatip Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, Zekai Dursun İlkokulu, Saray İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu’nda tamamlandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA