SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

‘Radon gazı’ ölçümleri başladı

‘Radon gazı’ ölçümleri başladı
Bu haber 18 Aralık 2017 - 1:51 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi.
  • Radon gazı, akciğer kanserine yol açan ikinci faktör

 

Türkiye genelinde 62 bin haneye ilçemizde ise 20 haneye yerleştirilen özel detektörlerle radon gazı ölçümü yapılacak. TSM Doktorlarından Dr. Ayşe Gümüş, “Doğal kaynaklardan yüzeye çıkarak evlerin içinde biriken ve kanserojen olan radon gazı, akciğer kanserine yol açan ikinci faktör” dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla ilçemiz Toplum Sağlığı Merkezi tarafından evlere “radon sensörü” yerleştirmeye başladı.

“Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması” projesi kapsamında 81 ilde 62 bin 320 haneye radon sensörleri yerleştirilerek ölçümler yapılması amaçlanıyor. Bu kapsamda ilçemizde de 20’si asil, 40’ı yedek olarak belirlenen 60 evden 20’sine detektörler yerleştirildi. Yerleştirilen detektörler, iki ay boyunca ölçüm yapacak.

-Ölçümler TAEK’te değerlendirilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından ilçemizde rast gele belirlenen evlere bu kapsamda Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Doktor Ayşe Gümüş ve ekibi tarafından 20 haneye ölçüm cihazları yerleştirilmesi ile ilgili gazetemize şunları söyledi;

“Ölçüm cihazları iki ay boyunca salon ve yatak odasında bulunan dolap üzeri gibi yüksek bir yerde, hiç oynatılmadan bekletilecek. Cihaz her gün ev içindeki gaz oranını ölçecek ve kaydedecek. Ölçümler sonunda detektörleri merkeze göndereceğiz ve TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) tarafından incelenecek ve radon gazının tespit edildiği bölgelerde acil önlemler alınacak. Radon gazının yüksek olduğu tespit edilen evlerin zemini de özel bir malzemeyle kaplanacak. Mevcut binalarda ise, toprakla temas eden çatlak veya su sızıntıları varsa, bina onarıma alınacak.”

İnsanların yaşamış oldukları fiziki ve coğrafi şartlara bağlı olarak doğada bir takım radyasyon gazına maruz kaldıklarını dile getiren Dr. Gümüş, bunlardan birinin de radon gazı olduğunu belirtti. Dr. Gümüş, “Radon gazının temel kaynağı toprak ve yeraltındaki kayalardır. Radon gazı kokusuz, tatsız ve kapalı ortamlarda birikme eğilimi gösteren bir gaz. Yapılan çalışmalarda radon gazına sigaradan sonra akciğer kanserine neden olan ikinci etken olduğu belirtilmektedir. Bu konuda birtakım çalışmalar yapılmış, yapılan çalışmalarda insanların yaşamış oldukları mekânlarda normalde madenlerde bulunan radon gazının belirlenen seviyelerin üzerinde tespit edilmiş” olduğunu ifade etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa