SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Ramazan Ayı…

Ramazan Ayı…
Bu haber 20 Nisan 2020 - 0:05 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

Önümüzdeki hafta biz Müslümanların bayramı başlıyor. Ramazan ayına giriyoruz.

Bu Cuma günü orucuz. Hayırlı Ramazan Ayı olmasını diliyorum. Ramazan ayı bizler için çok önemli olduğunu belirtmiştim. Neden önemlidir? Çünkü yoksulu, fakiri, öksüzü sevindirme, onlara destek olmak için önemlidir. Bu nedenle şimdiden hazırlıklar yapmalıyız.

Ramazan Ayının o güzelliği ile hepimize hayırlar getirmesini dilerim. Koronavirüs illetinden ülkemizin ve tüm insanları kurtulmasına vesile olmasını dilerim.

Peki, Ramazan ayının fazileti nedir?

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de af olur, cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü Teâlâ’nın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı Kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Bu ayda, her gece, cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman af olur, azat olur. Bu ayda, cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü Teâlâ, bu mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin!

Nice Ramazanlarda buluşmak dileğiyle.

Hoşçakalın….

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa