SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sabunlarımızla adımızdan söz ettireceğiz

Sabunlarımızla adımızdan söz ettireceğiz
Bu haber 29 Haziran 2020 - 0:26 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.
  • Kaplıca suyu eklenerek üretim yapmak için denemeler başladı
  • Sabunlarda, Haburman Köprüsü, Gelincik Dağı figürleri ve Aberna yazısı bulunacak

 

İlçemizde zeytinyağı ile sabun üretimi başladı. Sabunlarımızla adımızdan söz etmeyi planlıyoruz. Sabunlara kaplıca suyu eklenerek üretim yapmak için denemeler başladı. Üretilen sabunların üzerinde Haburman Köprüsü, Gelincik Dağı figürü ve Aberna yazısı bulunacak.

İlçemizde yeniliklere imza atılmaya devam ediliyor. Kaymakam Nazlı Demir öncülüğünde Kadın Girişimcilik Kooperatifi tarafından ilçemizde zeytinyağlı sabun üretimine geçildi. Kaymakam Nazlı Demir, yapılan çalışmayı proje haline getirerek GAP İdaresine sunacaklarını, kabul görmesiyle birlikte seri üretime geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

İlçemizin kaplıca ve doğa turizminin tanıtılması yönünde yoğun çaba harcanıyor. Bu çalışmalar kapsamında Kaymakam Nazlı Demir’in girişimleri sonucu Mardin’den hibe olarak alınan 200 litre zeytinyağı ile sabun üretimi yapılmaya başlandı. Kaymakam Demir, seri üretime geçmek için proje çalışmalarına başladıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kadın Girişimcilik Kooperatifimiz üretime başladı. Sabunlarımız halis zeytinyağından üretiliyor. Şimdi kaplıcadan alınan su soğutularak sabun yapımı deneniyor. Eğer bunu da başarabilirsek, üretilen sabunlarımız vatandaşlar için daha şifalı hale gelmiş olacak. Sabunların dökümü gerçekleştirildikten 7-8 saat sonra kalıplarını yaptırdığımız Haburman Köprüsü, Gelincik Dağı figürleri ile Aberna yazısı sabunların üzerine vuruluyor. 24 saat sonra da sabunların kesimine geçiliyor. Bu işlem de tamamlandıktan sonra 14 gün bekleme süresi var. 14 günün sonunda sabunlar kullanılacak hale getiriliyor.

Hanımlarımız bu işte henüz çok yeniler. Sabun üretimini öğrenmeleri için kendilerini Mardin’e göndererek eğitim almalarını sağladık. Tabi ki sadece orda öğrendikleriyle yetinmeyerek kendileri de araştırma yapacak ve en iyi şekilde üretim yapmaya çalışacaklar.

Sabunlarımızın ilk parti üretimini gerçekleştirdikten sonra hazırlayacağımız bir hediye paketi içerisinde yine ilçemizin figür ve isimlerinin bulunduğu, kese, tarak ve lif gibi malzemelerden oluşan penye iplerden yapacağımız bir hediye paketi hazırlayacağız. Bunun bir kısmını satışa sunarken, bir kısmını da ilçemizin tanıtımı adına ilgili yerlere hediye edeceğiz. İlk partiden iyi bir gelir elde edebilirsek yeniden üretim için kendi kazancımızla zeytin yağı alımı gerçekleştireceğiz. Kadınlarımızı ekonominin içine katmaya kararlıyız.

Biz de sabun üretimi ile ilgili proje hazırlıklarına başladık. Yapacağımız projeyi GAP Bölge Kalkınma İdaresi’ne sunacağız. Projenin kabul göreceğini umuyorum. Proje kabul edilirse üretimi devamlı hale getirebileceğiz.”

Kadın Girişimcilik Kooperatifi Başkanı Hatice Topkaya da Kaymakam Nazlı Demir’e kadınlara verdiği imkan ve olanak için teşekkür etti. Topkaya, “kooperatifimizin kurulmasından itibaren Kaymakamımız sürekli bir şeyler üretmemiz için bizleri teşvik ediyor. Çeşitli illere göndererek yeni eğitimler almamızı sağlıyor. Kadınların ekonomiye katkı sağlaması, kendi kazançlarını elde etmesi için imkanlar sunuyor. Bunun biz ilçede yaşayan kadınlar için büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz ve kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa