SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sağlık Bakanlığı listesinde 2 tesisimiz yer alıyor

Sağlık Bakanlığı listesinde 2 tesisimiz yer alıyor
Bu haber 25 Haziran 2018 - 2:08 'de eklendi ve 359 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye kaplıcalarının şifa özelikleri, sularının niteliği ve kaplıca tesislerindeki tedavi birimlerinin yer aldığı, siteyi vatandaşların erişimine açtı. Bakanlık listesinde Melike Belkıs Kaplıcaları ve Gıran Park Otel yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı, doğru bilgiye erişim amacıyla, kaplıca tesislerinin şifa özellikleri, sularının niteliği ve bu tesislerdeki tedavi birimleri ile işletici bilgilerinin yer aldığı “www.kaplica.saglik.gov.tr” adresini erişime açtı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, yaptığı açıklamada,Türkiye’nin kaplıcalarının tıbbi açıdan faydalı termal sulara sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’deki termal sulara yönelik talep olduğunu dile getiren İlter, “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak kaplıca sularının kalitesi bakımından izlemlerini yapıyoruz.Uzun yıllardır yaptığımız bu çalışmaları elektronik ortama aldık. Bunların sonuçlarını da vatandaşlarımızın bilgisine sunuyoruz” dedi.

Türkiye’deki kaplıca sularının Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Tıbbi Değerlendirme Kurulu tarafından incelendiğini ve şifa özelliklerinin belirlendiğini anlatan İlter, endikasyonu belirlenen kaplıca sularının kullanılacağı tesislere, İl Sağlık Müdürlüklerince önce tesisin inşasına yönelik tesis izni, inşası daha sonra işletme izni verildiğini aktardı.

İlter, yapılan tüm çalışmalara ait verilerin ise Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sistemi kapsamında elektronik olarak takip edildiğini belirterek, “Bu bilgileri vatandaşlarımıza açıyoruz.

Hangi bölgede, hangi tesis var, bu tesislerin sularında hangi özellikler var ve hangi hastalıklara iyi gelir.Bu bilgileri, www.kaplica.saglık.gov.tr adresi üzerinden vatandaşlarımız takiplerini yapacak. İlerleyen dönemde de tesis bilgilerini de buna ekleyebilirsek, termal turizmine önemli bir katkımız olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

-“243 kaplıca tesisi onaylı”

Türkiye’nin termal turizm açısından da iyi bir noktaya gelmesini istediklerini dile getiren İlter, şunları kaydetti:

“Takip ettiğimiz verileri de buradan yayınlayarak vatandaşlarımıza daha doğru güncel bilgileri oluşturabiliriz. Bakanlığımızdan onaylı 243 adet kaplıca tesisi faaliyet göstermektedir.

Bu tesislerde 450 adet tedavi birimi bulunmaktadır.Bütün kaplıca tesisleri Bakanlıktan izin almak durumunda.Bizden izinli olan tüm kaplıcaları, işletmeci bilgilerine kadar hepsini bu sistem üzerinden vatandaşlarımız görebiliyor.Kaplıca tercihi yapmadan önce, hangi ilde, hangi tesis bulunuyor.

Bu tesisteki suyun niteliği nedir, tesiste hangi tedavi birimleri bulunuyor ve hangi hastalıkları iyi geliyor. Suyun sıcaklığı, suyun tuzlu, florlu, demiri, mineral içerikleri gibi bütün özelliklerini vatandaşlarımız görebilecek.”

-İşte Gıran Park Oteli listede şöyle yer alıyor

Budran Turizm İNŞ. Taah. San. LTD. ŞTİ tarafından işletilen Gıran Park Termal Otel,  Sağlık BakanlığındaRuhsat No: KT.21.01, Ruhsat Tarihi: 15/01/2018 olarak yer alıyor. Bakanlık verilerinde otelin sıcak su niteliği de şöyle; SICAKLIĞI 45,5 C OLAN 1092,044 MG/LT MİNERALİZASYONA SAHİP ,FLORÜRLÜ 7,16 MG/LT ,DEMİRLİ 24,5 MG/LT TERMOMİMNERALLİ SU.

Endikasyon Bilgileri

Anılan örnek toplam 1092.044 mg/L toplam mineralizasyona sahip florürlü (7,16 mg/L), demirli (24,5 mg/L) termomineralli su niteliğindedir. Uygun sıcaklığa getirilerek hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvarromatizmalastalıkların (romatiodartrit, ankilozanspondilit gibi) kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, osteoartrit mg/L), gibi non-inflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında tamamlayıcı tedavi uygulamalarında kullanılabilir niteliktedir. Suyun flor içeriğinin yüksek olması nedeniyle 0-7 yaş çocuklar için içme olarak kullanılamaz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa