SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sağlık için her gün 10 bin adım

Sağlık için her gün 10 bin adım
Bu haber 17 Mart 2019 - 23:57 'de eklendi ve 420 kez görüntülendi.
  • Türkiye tuzu 3 kat fazla tüketiyor
  • “Dünya Tuza Dikkat Haftası”nda farkındalık yürüyüşü yapıldı

 

Dünya Tuza Dikkat Haftasında İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından farkındalık yürüyüşü yapıldı. Dr. Fırat Türken, Türkiye’deki tuz tüketiminin dünyadaki tuz tüketiminden beş kat fazla olduğunu, sağlık için her gün 10 bin adım atmak gerektiğini söyledi.

Haftaya ilgi çekmek için İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Biriminde görevli Doktor Fırat Türken’in organizasyonunda, İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekiple birlikte gerçekleştirilen yürüyüş, Kale Mahallesindeki Ulu Cami önünden başlayarak İlçe Sağlık Müdürlüğüne kadar sürdü.

Doktor Türken, Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, tuz kullanımın Türkiye’de hızla yükseldiğini söyledi.

Dünyada tuz kullanımının 5 gram olduğunu, Türkiye’de bunun 15 grama kadar çıktığını belirten Dr. Türken, “Türkiye’de şu anda meydana gelen ölümlerin yüzde 88’i bulaşıcı olmayan hastalıklardan oluşuyor. Bunda yanlış beslenmenin ve tuz kullanımının etkisi çok yüksek” şeklinde konuştu.

Kalp damar, kanser, diyabet ve kronik akciğer hastalıklarından ölümlerin Türkiye’de yüksek olduğunu ifade eden Türken, “Bunun da 4 temel nedeni var. Alkol, sigara, sağlıksız beslenme ve fiziksel hareketsizlik.Sağlıksız beslenmede, yüksek tuz kullanımı çok etkili” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de tütün kullanımının ve hareketsiz yaşamın yüksek olduğunun, günde en az 10 bin adım atmanın sağlık için çok önemli olduğunun altını çizen Türken, şöyle devam etti:

“Türkiye en az hareket eden ülkelerden biri. En büyük problemlerden biri de sağlıksız beslenme. Bunun yüklü mali boyutu var. En son yapılan araştırmaya göre gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık 3,6’sı bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan sağlık harcamalarına ve ölümlere gidiyor. Tüm sağlığa harcanan pay gayri safi hasılanın yüzde 4,5’i kadar.”

Türken, diyabetin ve sağlıksız beslenmenin önlenmesi için ispatlanmış örneklerin kullanılması gerektiğini ifade etti.

Dr. Fırat Türken, aşırı tuz tüketimini azaltmak için;

“Yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın.

Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz, limon ve sarımsak gibi besinler kullanın.

Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın.

Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin.

Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın/suda bekletin; daha fazla taze sebze ve meyve tüketin” diyerek sözlerini tamamladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa