SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Sağlık turizminin dönüşümünü başlatıyoruz”

“Sağlık turizminin dönüşümünü başlatıyoruz”
Bu haber 27 Mayıs 2019 - 0:41 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.
  • “Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz.’’

 

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Turizm Bileşenlerinin katılımıyla Diyarbakır’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtımı, turizm sektöründeki potansiyelin ve çalışmaların değerlendirmesiyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Güzeloğlu, Çermik’te sağlık turizminin dönüşümünü başlatacaklarını açıklayarak, “-‘’Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz’’dedi.

Düzenlenen basın toplantısına Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar, Sur Kaymakam Abdullah Çiftçi ile Diyarbakır Turizm ile ilgili üst düzey yöneticileri TURSAB İl Başkanı ve DTSO Turizm Komisyon üyeleri katıldı.

Diyarbakır’ın geçmiş birikiminin ortaya koyduğu büyük bir kültür, sosyal altyapı ve insanlık tarihi için ortak miras olan zenginlikleri öncelikle koruyarak, yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak ve turizm ile buluşturmak istediklerini belirten Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilçemizde yapılacak çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır Valisi Güzeloğlu 2019 yılında hedeflenen 1 milyon turist sayısını rahatlıkla yakalayacaklarını belirterek şöyle konuştu;

“Diyarbakır’a baktığımız zaman çok çeşitli bir turizm perspektifi ve zenginliği görüyoruz. Öncelikle insanlık tarihi kadar eski olan bir köklü yerleşim ve bunun izleri, Dicle’nin inanılmaz ve çok özel flora ve faurası, UNESCO Kültürel Miras Listesinde bulunan Dicle’nin bitişiğindeki HevselBahçeleri’den başlayarak Diyarbakır’ın bütün bir il boyutunda sunduğu doğal güzellikler, gastronomi başta olmak üzere Diyarbakır’ın lezzet ve lezzete dayalı sunduğu bütün zenginlikler ve güzellikler, sağlık turizmi adına Çermik ilçemizde çok sağlıklı ve köklü bir kaplıca turizmi merkezi ve onun sundukları, devamında bölgenin her dönem belirleyici ekonomik sosyal merkezi kimliğinden hareketle bölgesel, ulusal ve uluslararası olmak üzere kongreler ve kongre turizmine dönük gelişmeler, bütün bu diziyi artıran ve çoğaltan yan gelişmeler, Diyarbakır adına turizmin çok önemli bir başlık olması gerektiğini ve yönetim adına da bizlerin ve buradaki bütün paydaşların öncelikli alanı olması gerektiğini vurguluyor.

-‘’Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz.’’

Çermik ilçemizde Kalkınma Ajansımızın desteği ve Valiliğimizin yönetiminde bir Termal Yönetim planı ve Termal Yönetim Projeksiyon çalışması tamamlandı.  Fizibilite çalışması sonrasında bu yıl Çermik’te bir bütün olarak sağlık turizminin tüm bileşen ve gereklerini içeren bir dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Bu bir fizik tedavi ve kür merkezinin ve buna bağlı olarak Çermik’te konaklamanın tüm boyutlarını içerir ve turizm yatırımlarını gerçekleştirmeye dönük bir planlama çalışmalarını da birleştirir bir süreç olacak.

Turizm yatırımlarını gerçekleştirmeye bir planlama çalışmalarında birleştirip bir süreç olacak önümüzdeki günlerde Çermik’te bu benzeri bir değerlendirme toplantımızda, projeksiyonunu sizlerle paylaşacağız, özellikle Çermiğin çok yakın bir merkez itibariyle aldığınızda tek termal merkez olma avantajını, aynı zamanda kongre toplantı ve etkinlikler yapılabilecek altyapı yatırımları ile buluşturduğumuz zaman şüphesiz ki çok önemli bir dönüşümü de gerçekleştirmiş olacağız. Bugün dahi Çermik’te çok yoğun bir talebi ve mevcut altyapının yetersizliğini göz önüne alırsak çok reel çok verimli çok gerekli bir yatırım alanının ve gelişmesinin Çermik’te olacağı açıktır.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa