SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sağlıklı gülümseyecekler

Sağlıklı gülümseyecekler
Bu haber 01 Aralık 2019 - 23:40 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

İlçemizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilkokul öğrencilerine diş taraması koruyucu flüorür vernik uygulaması ve fırçalama eğitimi veriliyor.

Sağlık Bakanlığının çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapılan “koruyucu flor vernik uygulaması” ilçemizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından uygulanıyor. Diş Hekimi Ferhat Yargı ve TSM’de görevli hemşireler tarafından ilçe merkezi ve kırsalda eğitim öğretim gören ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıftaki öğrencilere uygulama yaptı. Yılda iki kez uygulanan flor vernik uygulaması ile çocukların diş çürüklüğünün önüne geçilmesi ve daha güçlü dişlere kavuşması sağlanıyor.

Sadece uygulama yapmakla yetinmediklerini söyleyen İlçe Sağlık Müdürü Doktor Fırat Türken, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Çocuklarımıza koruyucu flor vernik uygulaması öncesi görevli arkadaşlarımız tarafından ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler veriliyor ve yapılan uygulamanın yararları anlatılıyor. Ayrıca diş taraması ve fırçalama eğitimi de veriliyor. Diş sağlığının çok önemli olduğunu ve tüm hastalıkların bakımsız ve çürük dişlerden başladığını belirterek, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren bilgilenmelerini sağlıyoruz.

Bu uygulama özellikle, çocukları dişlerindeki çürümeleri önemli ölçüde engeller ve yeni başlayan çürüklerin gerilemesine yardımcı olur. Ayrıca çok büyük masraflar ve zaman kaybına neden olan tedavilerden önce koruyucu hekimlik çok önemlidir”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Türken, Sağlık Bakanlığı’nın, çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapılan “Koruyucu Florür Vernik Uygulaması” itibariyle çıkış noktası ve bilinç düzeyini artırması bakımından son derece faydalı olduğunu ve ikinci dönem de uygulama yapılacağını sözlerine ekledi.

Yapılan uygulamalar sonunda Toplum Sağlığı Merkezi tarafından öğrencilere kalemlik, diş macunu ve fırçası da hediye edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa