SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam
Bu haber 07 Mart 2021 - 23:52 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Sağlıklı yaşam hepimizin elinde. Dünyanı kasıp kavuran Korona virüs doğal olarak ülkemizi de etkiliyor.

Çevrenize bir bakın. Bu hastalık yüzünden nice sevdiklerimizi kaybettik. Daha fazla kaybetmemek için alınan önlemlere mutlaka uymamız gerekiyor.

En başta gelen maske kullanımını titizlikle yerine getirmeliyiz. Maske diyip geçmemek lazım. Dünya Sağlık Örgütü ve ülkemizdeki bilim insanlarımız maskenin korona virüsü yüzde 90 oranında koruduğunu söylemektedir. O zaman bize düşen görev, her ortamda maskemizi kullanmalıyız.

Maske kullanmayan bir insanın onlarca kişiye hastalık bulaştırdığı, yine bilim insanlarımızın yaptığı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. O nedenle vicdani bir sorumluluk da olan kullanımının mutlaka yaygınlaştırmalıyız, çevremizde maske takmayanları uyarmalıyız.

Maske kullanımına dikkat etmemiz sonucu, ilçemizde sıfıra düşen vaka sayısı yeniden görülmeye ve oranın gittikçe arttığı gözlemlenmektedir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Kul hakkına geçen bu duruma hiç kimsenin hesap veremeyeceği düşünülemez. Çünkü inancımız bu yöndedir.

Esnaflarımızın da özellikle gıda üreten fırın, lokanta, kahvehane gibi yerlerde daha bir titiz olması gerekmektedir. Esnaflarımız, maskesiz hiç kimseyi içeri almamalıdır. Bu sorumluluk esnafımıza aittir.

Korona virüsü öldürücü olduğu artık su götürmez bir gerçektir. Çevremizde arkadaşlarımızı kaybettiğimizi unutmamalıyız. Genç yaşta kaybettiğimiz insanlar içimizi acıtmaktadır.

Temizlik kurallarına mutlaka uymalıyız. Hijyen ortamını kendimiz yaratmalı, özellikle ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Kullandığımız kap kacak gibi ev gereçlerini temiz yıkamalı, çok sık kullandığımız yerleri virüsü öldürecek temizlik malzemeleriyle temizlemeliyiz.

Özellikle lokantalarda hijyene çok dikkat etmeliyiz, bu konuda ilgili kurum personelleri tarafından gerekli kontroller sık sık yerine getirilmeli, esnaflarımız uyarılmalıdır.

Korona virüs nedeniyle sevindirici bir durum ilçemizde gözlemlenmektedir. O da yere tükürme olayı hemen hemen yok denecek hale gelmiştir. Bu yere tükürme alışkanlığının kalkması ilçemiz adına sevindiricidir. Bunun sürmesi en büyük dileğimizdir. Sağlık hepimiz için önemlidir.

Görüşmek dileğiyle…

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA