SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sağlıkta binlerce kişiye hizmet verildi

Sağlıkta binlerce kişiye hizmet verildi
Bu haber 04 Şubat 2019 - 0:09 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.
  • Kanser taramasında Diyarbakır birincisiyiz

-Okul aşılarında şimdiden yüzde 97’ye ulaşıldı, 17 bin kişiye eğitim verildi…

 

İlçe Sağlık Müdürlüğü yaptığı kanser taraması testlerinde Diyarbakır birincisi oldu. İlçe Sağlık Müdürlüğü, okul aşılarında şimdiden yüzde 97’ye ulaşırken, 17 bin kişiye çeşitli alanlarda eğitim verildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü 2018 yılı faaliyet raporu açıklandı. Aşılamadan, sigara denetimine, işitme tarama programından, içme sularına kadar birçok alanda çalışma gerçekleştirildi.

Yapılan faaliyetler kapsamında ilçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki okullara gidilerek aşı çağındaki çocukların aşılaması gerçekleştirildi ve yüzde 100’e ulaşıldı. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında da aşılama çalışmaları henüz ilk dönem bitmesine rağmen yüzde 97’ye ulaştı. Okul çağı işitme tarama programı kapsamında da öğrencilerin taramasının yüzde 75’i tamamlandı.

Vatandaşların sağlığı için büyük çaba sarf eden İlçe Sağlık Müdürlüğü, kanser tarama çalışmalarına büyük önem veriyor. Bu kapsamda Rahim Ağzı Kanser taramasında 936 kişiye, Meme Kanseri taramasında 956 kişiye ve Kalın Bağırsak (Kolon) Kanseri taramalarında Bin 286 kişiye olmak üzere toplam 3 bin 178 kişiye test yapıldı ve bu alanda oransal olarak Diyarbakır’da birinciliği elde etti.

Sadece aşılama, tarama gibi faaliyetler yürütmeyen İlçe Sağlık Müdürlüğü, hem ebeveynlerin hem de çocukların daha sağlıklı bir hayat sürmesi için 30 farklı başlık altında 17 bin kişiye çeşitli sağlık eğitimleri verildi.

İçme ve kullanma suyu denetimleri de gerçekleştiren İlçe Sağlık Müdürlüğü, bu kapsamda Bin 754 klor ölçümü gerçekleştirirken, 223 su örneğinin de analizi gerçekleştirildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü Mobil Sağlık Hizmetleri faaliyetleri kapsamında 2,5 ayda 41 kırsal mahalleye gidildi. Gidilen kırsal mahallelerde, haneler tek tek ziyaret edilerek vatandaşların muayeneleri yapıldı, tansiyon ölçümleri gerçekleştirildi. Hastalığın uzman doktor tarafından görülmesi gereken hastalar ilçe merkezi veya Diyarbakır’daki hastanelere sevk edildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yıl boyunca rutin ve rutin olmayan denetimler de gerçekleştirildi. Denetimler kapsamında aile sağlık merkezleri, 112 ambulans hizmetleri, eczaneler, ahtarlar ve diğer işletmelerin sağlık yönünden denetimleri gerçekleştirildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa