SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Şair ruhlu Çeteci Beylerbeyi

Şair ruhlu Çeteci Beylerbeyi
Bu haber 09 Haziran 2019 - 23:43 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi halkından olan Abdullah Paşa, 1720 yılında namus meselesi yüzünden, Sancak merkezi olan Çermik’in Sancak beyi Seyyid İbrahim’i öldürerek dağa çıkar. Dağa çıkarak kurduğu çete ve yaptığı çatışmalardan sonra “Çeteci” lakabı ile anılır.

1739 yılında “Mîr-Mîran” yani “Beylerbeyi” rütbesi alarak Sivas Valisi, 1740 Eylül ayında Diyarbakır,1741 Mart ayında RakaBeylerbeyi Valisi olur.

1744 Ekim ayında “Vezir” rütbesi alarak ikinci defa Diyarbakır Beylerbeyi oldu. Bu görevini 1746 Eylül ayına kadar sürdürdü.

Şiirlerinde Âhî mahlâsını kullanan ve iyi bir medrese eğitimi alan Çeteci Abdullah Paşa, iyi bir şair, bilgin, âlim ve hattattır da aynı zamanda.

Diyarbakır’da Urfa Kapısı ilerisindeki, Çeteci-Surbendiadlı kapalı içme suyu yolu (1930’lu yıllarda yıktırılmıştır) ile Erzurum’un meşhur “Çeteci Pınarı” nıyaptıran Çeteci Abdullah Paşa’nın en büyük hayratı, hala ayakta olan, Çermik’teki Çeteci Abdullah Paşa Medresesidir.

25 Ekim 1760 pazar gecesi Diyarbakır’da ölen Çeteci Abdullah Paşa, Cinobaşı semtine (şimdiki Erkek Sanat Enstitüsünün bulunduğu semte) defnedilir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa