SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sanayi Mektebi Açıldı

Sanayi Mektebi Açıldı
Bu haber 05 Ekim 2020 - 0:36 'de eklendi ve 115 kez görüntülendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Münir Karaloğlu ile beraberindekiler Sanayi Mektebi açılış törenine katıldı.

Heyet mektep içerisinde incelemelerde bulunduktan sonra DTSO Başkanı Mehmet Kaya tarafından açılış konuşması yapıldı.

Açılışta Vali Karaloğlu da bir konuşma yaparak, “Diyarbakır’ın eğitim hafızası, aslında bu binada. 140 yıldır bu binada bir eğitim faaliyeti var. Kesintisiz. Şekil değiştirse de hep eğitim olmuş. Yine bir eğitim faaliyeti için şu anda Sanayi Mektebi olarak Cazibe Merkezleri Programı tarafından desteklendi. Ama sadece bir eğitim faaliyeti değil, aynı zamanda tarihi bir binayı yaşatma fonksiyonuna uygun kullanma açısından da önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum” dedi.

Vali Karaloğlu’nun ardından konuşan Bakan Varank, mektebin ilk günden beri Diyarbakır’a eğitim hizmeti verdiğini, bu tarihi yerleşkeyi yeni bir misyon ile sanayi mektebine dönüştürdüklerini söyledi.

Konuşmasının devamında “Diyarbakır nitelikli istihdamı odağına alan çok fonksiyonlu bir yerleşkeye kavuşmuş olacak. Sabah imzaladığımız proje ile de inşallah bu binanın ikizi de gastro-inovasyon merkezine dönüşecek. Beraberce Diyarbakırlılara hizmet edecekler. Sürekli eğitim ve tasarım merkezlerini bünyesinde barındıracak bu mektepte yereldeki okullarla iş birliği içerisinde mesleki yeterlilik belgesi de vereceğiz” diyen Varank, “Bugün Diyarbakır’a müjdelerle geldik imza attığımız her bir proje şehrimizdeki kapasiteyi tam da planladığımız şekli de bir üst noktaya taşımaya amaç ediyoruz. İşte Sanayi mektebi ile Vatandaşlarımızın yeni kabiliyetler edinmesini sağlamış olacağız” dedi.

Bakan Varan konuşmasını; “Diyarbakır İstanbul’dan sonra ülkemizde en fazla 18 yaş altı nüfusun olduğu şehirlerden bir tanesi. Yani elimizde adeta işlemeye hazır bir hazinemiz var. Biz bu evlatlarımızın teknoloji ile daha fazla içli dışlı olmalarını, teknolojiye yönelmelerini istiyoruz. Bu çocuklar teknoloji kabiliyeti edinsin teknolojiyi sevsin istiyoruz. İşte Sanayi Mektebinde sunulacak teknoloji eğitimleri çocuklarımızın ilgisini merakını fazlasıyla cezp edecek. Değerli misafirler biliyorsunuz dış ticarette elektronik ihracat giderek daha fazla pay almaya başladı. Bu merkezde verilen e-ihracat eğitimleri daha fazla kobimizin, sanayicimizin, üreticimizin yurtdışına açılmasına katkı sağlayacak. Sanayi mektebinde ayrıca 28 ülke Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş bir de vize merkezi bulunuyor. Vize merkezi sayesinde vatandaşlarımız artık en yakın il olan Gaziantep’e gitmek durumunda kalmayacak. Diyarbakır’dan işlemlerini yapabilecekler. Sanayi Mektebinin verecekleri elbette bu bahsettiklerimizle sınırlı değil. Geçmişi yüzyıllara dayanan bu bina sahip olduğu yeni misyonuyla önümüzdeki çağın kabiliyetlerini şimdiden yetiştirmeye başlayacak. Diyarbakır’a Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ve ülkemize eşsiz katkılar sunacak. İnşallah hayırlara ve ses getiren işlere vesile olacak” diyerek tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA