SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Şaraplık üzüme 4 TL başfiyat isteniyor

Şaraplık üzüme 4 TL başfiyat isteniyor
Bu haber 30 Eylül 2019 - 0:02 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

-Üzümde kalite yüksek, rekolte düşük

 

Şaraplık üzüm üretim merkezleri arasında yer alan İlçemizde üreticiler üzüme 4 tl başfiyat istiyor. Üzümde kalitenin yüksek olduğu ancak, rekoltede düşüş yaşanacağını belirten Üretici Koçali Balpetek, bu yıl köyden 600 ile bin ton orasında ürün elde edileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Üretici Balpetek, mahallelerinde şaraplık üzüm boğazkereyi her yıl Ankara merkezli Kavaklıdere ile MEY firmalarına sattıklarını, bu yıl üzüme 3,5 lira fiyat verildiği duyumunu aldıklarını belirterek, “Ancak bu yeterli değil. Bizim beklentimiz 4 tldir. Öylede gerçekleşecektir. Piyasaya başka firmalarda girerek, alım yapacaktır” diye konuştu.

Bu yıl şaraplık üzüm boğazkerenin çok güzel kaliteli ürün verdiğini, ancak teğetlerde salkımların seyrek olduğunu bildiren Koçalı Balpetek, bunun da geçen yıllara oranla rekoltede düşüşü getirdiğini belirtti.

Kendi mahallelerinin yanı sıra Kalaç ve Elifuşağı mahalleleri ile Çüngüş’e bağlı Yeni Köy, Mırgan Yaylalarında yetiştirildiğini bildiren üretici Balpetek, gazetemize şöyle konuştu;

“-Bu mahallelerde yetiştirilen boğazkere üzümün yanı sıra öküzgözü cinsi üzümde yetiştirilmektedir. Öküzgözü cinsi üzüm de şarap üretiminde kullanılıyor. Esas şarap ise boğazkere üzümünden olmaktadır. Bölgemizde Türkiye genelinde en kaliteli üzüm yetiştirilmektedir. Bundan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA